Rize'ye bu yıl 1 Milyonun üzerinde turist bekleniyor

Rize Valisi Kemal Çeber, Rize’nin turizm açısından bölgenin gizli gücü olduğuna işaret ederek, kent genelinde yeni turizm sezonunda 1 milyonun üzerinde turist beklediklerini belirtti.

Rize'ye bu yıl 1 Milyonun üzerinde turist bekleniyor
27 Mayıs 2019 - 22:03

Karadeniz Bölgesinde şehirleşme açısından ön plana çıkan birçok şehir olduğunu söyleyen Vali Çeber, "Rize bu şehirlerin içinde, yerli ve yabancı turistlerin merak edip en çok görmek istedikleri bir tatil, bir sayfiye kenti konumuna gelmiştir." dedi.

Rize'nin Allah vergisi güzelliklere sahip turizmde oldukça bakir bir şehir olduğunu ve bu yıl turizm sezonunda bir milyon turist hedefinin üzerine çıkabilme noktasında çalışmalar yürüttüklerini belirten Vali Çeber, "Çamlıhemşin İlçemiz merkezine 40 km. mesafedeki Hisarcık Köyü sınırları içinde, Fırtına Deresi’ne hakim bir noktada yer alan, Kale-i Bala’nın restorasyon çalışmalarını tamamladık. Ciha Kalemizde yeni bir turizm destinasyonu olacak. Özellikle kalelerimiz ciddi bir ilgi görüyor. Köprülerimizde de restorasyon yaptık. Köprülerimiz Türkiye’nin en görkemli köprülerindendir. Yaklaşık 400’ü aşkın konaklarımız var, bunlara karşılıksız destek sağlıyoruz. Özek mülkiyete haiz olan bu evlerin restorasyonu için destek verdik. Her geçen yıl bu destek artıyor. Bunlarda yine turizm açsından önemli bir noktadır. Turizm yayınları hazırladık. Yurtiçi ve yurt dışı fuarlarda tanıtıcı faaliyetler yapıldı. Şu anda ilimizde 184 otel var, bunların toplam yatak kapasitesi 7 bin 500’dür.” dedi.

Haber: Bayram Ali KAVALCI

YORUMLAR

  • 0 Yorum