Rize'yi, Atina'da tanıttılar

Yunanistan-Atina merkezli Karadeniz Çalışmaları Uluslararası Merkezi tarafından Yunanistan’ın başkenti Atina’da düzenlenen 7. Uluslararası Karadeniz Sempozyumu’nda Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülçin Bilgin Turna, Rize’yi ve Rize’nin turizm öğelerini anlattı.

Rize'yi, Atina'da tanıttılar
04 Kasım 2014 - 13:00

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Ülkeleri’nin turizm potansiyeli ve geleceği ile ilgili konuların masaya yatırıldığı sempozyuma, Türkiye, Azerbaycan, Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, Rusya ve Ukrayna’daki üniversitelerden öğretim üyeleri ile Dünya Turizm Örgütü’nün onursal Genel Sekreteri Francesco Frangialli, çeşitli ülkelerin büyükelçileri ve büyükelçilik görevlileri, Atina Kültür ve Turizm Ataşemiz Aslı Gündoğdu Aksungur ve başta ABD olmak üzere farklı ülkelerin turizm danışmanları katıldı.

Sempozyumda ülkelerin turizm olanakları, yıl içerisinde bu alanda aldıkları pay ve turizm potansiyelleri anlatıldı. Dünya turizm istatistiklerinin paylaşıldığı programda 2012 yılı verilerine göre Karadeniz Ekonomik İşbirliği Ülkeleri arasında Türkiye’ye gelen turist oranının %31, ülkemizin turizm alanında sahip olduğu gelir oranının ise %39 olduğu belirtildi.

Kısa süre önce,Karadeniz’e sınırı olan ülkeler ve çevre ülkeleriyle Türkiye arasında; siyasi, ekonomik ve kültürel işbirliğinin geliştirilmesine katkı sağlamak, bilimsel araştırmalar ve yayınlar yapmak amacıyla Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi bünyesinde kurulan Karadeniz Stratejik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (KAMER) Yönetim Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülçin Bilgin Turna, sempozyumda Rize’deki kültür ve doğa turizmine dikkat çekti.

Üç gün süren sempozyumun ardından Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülçin Bilgin Turna, Türkiye Atina Büyükelçisi Kerim Uras ve Büyükelçilik Müsteşarı Barış Kalkavan’ı ziyaret etti.