Rizeli Genç İşadamından Nijer’e bağış

Rizeli Genç İşadamından Nijer'e bağış

Rizeli Genç iş adamı Özgür Bayraktar, iş dünyası ile ilgili yeni kitabı "Oyunlaştırma"nın gelirlerini Nijer'de bir derslik yapılması için bağışlayacak.

15 Ağustos 2015 - 13:46 - Güncelleme: 19 Mart 2019 - 23:45

Aslen Rize’nin Çayeli İlçesinden olan ve geçtiğimiz sene RTE Üniversitesi’nde “Başarılı bir internet girişimi çıkartmanın 6 kuralı” isimli konferans veren Bayraktar & Partners Kurucu Genel Müdürü, Sabah Gazetesi Köşe Yazarı ve AHaber Kanalı Program sunucusu Genç iş adamı Özgür Bayraktar “Bir İletişim Modeli Olarak Oyunlaştırma” kitabıyla pazarlama dünyasına yeni bir kapı açıyor.

Genç MÜSİAD, Genç Tebessüm Derneği ve Selis Kitaplar’ın katkıları ile tüm geliri Birleşmiş Milletler Raporu ile dünyanın en fakir ülkesi Nijer’de yeni bir derslik inşası için kullanılacak kitabın konusu ise oldukça güncel bir mesele. Son günlerde rekabet ve kazanma duygusunun artmasıyla insanların oyuna yönelimi artarken insanların sanal dünyada bu denli başarı kazanma hırsı elbette şirketlerin odağı haline geliyor. Tüketiciyi etkisi altına alan teori ise: Oyunlaştırma.

Oyunlaştırma temelde oyun harici alanlarda ödül, liderlik tablosu ve geri bildirimler ile oyun çerçevesine yakın yeni bir alan oluşturmak. Bu sayede tüketici rakiplerini elemek için o ürünü daha çok kullanıyor ve böylece yıpranma payı artıyor. Oyunlaştırma bir yandan rekabet hazzını verirken bir yandan da tüketim alanının sınırlarını genişletiyor.

Bayraktar’ın bu kitabı ise oyunlaştırmanın kökenine ışık tutarken diğer taraftan örnekleme yöntemi ile pratik kullanımını gözler önüne seriyor. Ayrıca satış-pazarlama sektörünün psikolojik ve sosyolojik ögeleri kullanarak insan davranışları üzerindeki belirleyiciliğine dikkat çekiyor. Öyleyse tüketici olarak biz aldığımız ürünü sadece ihtiyaca ya da ürünün kalitesine bakarak mı alıyoruz? Yoksa kararlarımız görünmez ellerin iradesiyle mi şekilleniyor? Fark edilebilir bir marka algısı yaratmak oyunlaştırma metotları sayesinde mümkün mü? Tüm bu soruların cevabı Bayraktar’ın kaleminde açıklığa kavuşuyor.

Özgür Bayraktar kimdir?

Bayraktar, bir ekonomi öğrencisiyken internette profesyonel olarak iş yapma fikrine 2007 yılında MBA hazırlığı için bulunduğu New York’ta karar verdi.

2007-2009 yılları arasında çok uluslu markalara Türkiye pazarındaki pazarlama çalışmaları ile ilgili topluluk yönetimi ve dijital pazarlama danışmanlığı yaptı. Bu markalar, bugünlerde sosyal medya olarak adlandırılacak mecrada ürünlerinin son kullanıcıya ulaşma stratejilerini Bayraktar’a teslim ettiler.

2009 yılında İstanbul’daki Belediye Başkan Adayları için dijital iletişim danışmanlığı yaptı. Bu çalışma ile Türkiye’deki siyasetçiler ilk kez sosyal medya ile tanışmış oldular.

2010 Ekim ayında Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın en büyük sosyal oyun şirketi olan Peak Games’in kuruluş ekibine Topluluk ve Pazarlama’dan sorumlu yönetici olarak katıldı. Şirket sadece 2 yılda 250 çalışana ulaşarak dünya sosyal oyun pazarının ilk 3 büyük oyuncusundan biri haline geldi.

2011 Eylül ayında dünyanın en büyük sosyal oyun şirketi Zynga’nın Türkiye’den sorumlu Topluluk Yöneticisi teklifini kabul ederek Dublin’e yerleşti. 2012 yılında 7 milyar dolar değerleme ile halka açılan şirketin Türkiye ve Ortadoğu pazarındaki genişleme faaliyetlerine katkı sağladı.

2013 Ocak ayında Türkiye’ye dönen Bayraktar, 8 ay boyunca uluslararası internet şirketlerinin Türkiye ve Ortadoğu pazarındaki genişleme faaliyetleri için danışmanlık rolü üstlendi.

2013 Temmuz ayında Doğa Grup Şirketleri Holding A.Ş’nin kurduğu Doğa Girişim fonu ile 1 yıllık bir anlaşma imzaladı ve şirketin web/mobil platform yatırımlarından sorumlu başkan yardımcılığı görevini üstlendi.

2014 Temmuz ayında Bayraktar & Partners isimli bir melek yatırımcı topluluğu kuran Bayraktar, Harvard Business Review ve Forbes’da yazıyor, Doğa Koleji’nin t-MBA programında internet girişimciliği eğitimleri veriyor ve MÜSİAD Gençlik Kurulu´nda Girişimcilik Birimi Başkanlığı’nı yürütüyor.

loading...
Loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yeni Çorumspor 2. Lig'e yükseldi
Yeni Çorumspor 2. Lig'e yükseldi
Taraftarımızdan bu maçı alamadığımız için özür diliyoruz
Taraftarımızdan bu maçı alamadığımız için özür diliyoruz