Rizeli gence ’Yürüme’ cezası

Rizeli gence 'Yürüme' cezası

Otostopla Türkiye’yi gezen Rizeli gence, otobanda durduğu için 108 TL “Otobanda yürüme” cezası kesildi.

05 Temmuz 2018 - 12:41

Otostop ile Türkiye’yi gezen 20 yaşındaki Şükür Demet, otobanda otostop çektiği için 108 lira ceza yedi.

Otostop ile Türkiye’yi gezmek için okuduğu şehir Erzurum’dan yola çıkan Şükür Demet, Kocaeli TEM oto yolunda otostop çektiği sırada sürücülerin kendisini ihbar etmesi sonucunda ceza yedi. Kendisine 108 lira ceza kesilen Şükür Demet, cezanın kendi iyiliği için olduğunu dile getirirken “Ufak bir uyarı ile de gönderebilirlerdi” demeyi de ihmal etmiyor.

Aslen Rize’nin İyidere ilçesinden olan ve Rize’de yıllarca Street Workout sporu ile uğraşarak 2015 yılında arkadaşlarıyla katıldığı Yetenek Sizsiniz yarışmasındaki performansı ile Finale kadar yükselen Şükür Demet “Kocaeli’nde TEM otoyolu üzerinde sürücülerin beni gördükten sonra durabilmesi için araçlara ayrılmış cebin biraz kenarında otostop çekiyordum. Zannedersem sürücüler tarafından şikayet edildim. Polis geldi kim olduğumu ve neden orada bulunduğumu sordu. Otostop ile seyahat ettiğimi falan söyledim. Bunun üzerine kimliğimi isteyen polis memuru bana 108 lira ceza kesti. Yerinde bir cezaydı ama uyarıp gönderseydiler de olabilirdi” dedi.

Bugüne kadar 60 ili otostop ile gezdiğini, bu illerden 40’ında konaklayarak uzun uzun gezme fırsatı bulduğunu dile getiren Demet “Arabalarına bindiğim insanlar farklı farklı kültürlerden insanlar oluyor. Yabancı oluyor, Türk oluyor,  Laz oluyor, Kürt oluyor bu insanların kültürlerini bu yolculuklar vasıtasıyla fazlasıyla öğrendiğimi düşünüyorum. Bana büyük bir mutluluk veriyor. Bizim gezgin guruplarının ‘Yol açık, yola çık’ diye bir lafı vardır” ifadelerini kullandı.

Herkesin karşılaşamayacağı bir olayla karşı karşıya geldiğini ve Erzurum’dan Muğla’ya tek seferde otostop ile gittiğini dile getiren Demet “Bölge bölge otostop çekme süresi değişiyor. Bazen elimizi kaldırdığımız anda hemen araca aldıkları oluyor, bazı yerlerde saatlerce beklediğimiz de oluyor. Ama genel olarak yolda kaldığımız olmadı hiç. Mesela Erzurum’dan Muğla’ya tek seferde gittim. Hava çok kötüydü, Erzurum’dan otostop çekiyordum. Parmak kaldırıyorum ama dolu yağıyor, neye otostop çektiğimi dolunun şiddetinden göremiyorum. O arada ticari bir taksi durdu yanımda. Kendi kendime ‘5 kilometre gider’ diye düşündüm. Adama param olmadığını otostop ile gezdiğimi söyledim. ‘Bin kardeşim bin’ dedi bana bende bindim aracına. Tabi bu sırada çantamı da hemen ineceğimi düşüğüm için çıkartmıyorum. Abi sordu bana nereye gittiğimi, Muğla’ya gittiğimi söyledim o da bana ‘Bende Muğla’ya gidiyorum’ dedi. İlk önce inanmadım tabi, fıkra gibi bir olay. 200 kilometre gittikten sonra Muğla’ya gittiğimize inandım” şeklinde konuştu.

Demet, yaz tatilini fırsat bilerek bu kez Batı Karadeniz turu yapmak üzere memleketi Rize’den otostop çekerek ayrıldı. Demet, başta Sinop olmak üzere, Bartın, Düzce, Zonguldak ve Bolu illerinin gezilmesi gereken yerlerini görmeyi planlıyor.

loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÇAYKUR'dan tarihinin en büyük ikinci yaş çay alımı
ÇAYKUR'dan tarihinin en büyük ikinci yaş çay alımı
Çaykur Rizespor, Okan Buruk ile prensipte anlaştı
Çaykur Rizespor, Okan Buruk ile prensipte anlaştı