Rizeliler Almanya'da bir araya geldi

Almanya'nın Köln Şehrinde bir araya gelen Rizeliler, Avrupa Rizeliler Derneği’nin organize ettiği etkinlikte hem yöresel lezzetleri tattılar, hem de tulum ve kemençe eşliğinde horon oynadılar.

Rizeliler Almanya'da bir araya geldi
24 Ekim 2016 - 15:25

Etkinliğe Ak Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Almanya-Essen Başkonsolosu M. Kemal Basa, RİDEF Başkanı Recep Albayrak ile birlikte çok sayıda Rizeli katıldı.

Yeni kurulan derneğin etkinliğinde konuşma yapan Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, “Rizeliler, farklı farklı işlerle uğraşırlar, yenilikler ve atılımlar yaparak büyük başarılara imza atarlar. Bugün burada yeni kurulan bir derneğin açılış etkiliğinde olduğu gibi Rizeliler başarılı hikâyeler yazarlar” dedi.

Rize insanını her daim aceleci ve telaşlı olarak tanımlayan Başkan Kasap, insanların böyle davranmasının sebebi olarak da yörenin havasını ve toprağını örnek gösterdi. Yeşil denince akla gelen ilk yer olarak Rize’yi tanımlayan insanların olduğunu ifade eden Başkan Kasap, “Yeşili, suyu ve bütün güzellikleriyle Karadeni’in incisidir Rize. City Awards 2016'da Altın Kent kategorisinde birinci olan ilimiz ödüle layık görülmüştür. Şu anki gayemiz de türlü ödüllere layık görülen ilimizin tarihi, kültürel ve folklorik yapısını en iyi şekilde kullanmak olacaktır” dedi.

‘56. HAVALİMANI RİZE’YE YAPILACAK’

Rize Belediyesi olarak ilçe belediyeleriyle sürekli diyalog halinde olduğunu anlatan Başkan Kasap, ‘’Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, ülkemizin dünya çapında çok önemli noktaya gelmesi konusunda talimatlar veriyor, yol gösteriyor. Bizler de bu doğrultuda talimatları değerlendiriyoruz, Rize’ye projelerle değer katıyoruz. 56. Havaalanı’nı Rize’ye inşa ediyoruz. Havaalanıyla birlikte ilimize daha çok turist gelecektir. Bu doğrultu da beş yıldızlı otellerin inşasına başlandı. Çaydan sonra ön plana çıkan ekonomik değeri en yüksek değer turizmdir’’ dedi.

Ovit Tüneli projesinin sadece Karadeniz için değil Türkiye için büyük bir proje olduğunu ifade eden Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Sahil Külliyesi projesiyle de Rize’nin geleceğine dolgu alanlarıyla yatırım yaptıklarını söyledi.

Kemençe ve türkülerle hep birlikte hasret gideren, Avrupa’da yaşayan Rizelilerle bir arada olmanın mutluluğunu yaşadığını dile getiren Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, etkinlikte emeği geçen herkese çok teşekkür etti. Başkan Kasap, ‘’Rize Belediye Başkanı olarak sizlerin her zaman hemşehriniz olarak emrinizde olduğumu tahattüt ediyorum‘’ dedi.