RTB Başkanı Erdoğan'dan İran'dan gelen çayla ilgili açıklama

Rize’nin İkizdere ilçesinde kuru çay yüklü bir tırın devrilmesiyle bir kişinin hayatını kaybettiği kaza ile ilgili açıklama yapıldı.

RTB Başkanı Erdoğan'dan İran'dan gelen çayla ilgili açıklama
07 Haziran 2020 - 22:34

Rize Ticaret Borsası (RTB) Başkanı Mehmet Erdoğan tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, yazılı ve sosyal medyada çay sektörünü töhmet altına bırakacak açıklamaların yapıldığını belirterek, kaza sonucu ortaya çıkan çayların kaçak olmadığını ifade etti.

Başkan Erdoğan'ın açıklaması şöyle;

"İbrahim Karaca isimli şahsın yönetiminde Özyaşarlar Ltd.Şti’nin taşıyıcılığını yaptığı, Adana Menşeili HMK Tütün Mamülleri Şirketine ait 21.245 Kg kuru çayın İran'dan Ağrı Gürbulak Sınır Kapısı'nda gümrük işlemine müteakip Rize Çay İhtisas Gümrük Müdürlüğüne sevki sağlanmak üzere yola çıkmıştır.

Çay İhtisas Gümrüğü ilimizde olduğu için yurt dışından gelen bütün çaylar ihtisas gümrüğünden geçmek zorundadır. Rize’ye gelen bütün çayların hepsinin kaçak çay olduğu bir yanılgıdır. Bu tür açıklamalara dikkat etmek gerekir. Ayrıca tırın devrilmesi nedeniyle tırda bulunan kuru çaydan Rize Tarım Müdürlüğü numune almış, analizlerini yapmaktadır. Yine ayrıca devrilen tırdaki çaylar Gümrük Müdürlüğü personelinin nezaretinde başka bir araca nakledilerek ihtisas gümrüğüne sevki sağlanmıştır.

Bizler konuyla ilgili yetkililerle ayrıntısıyla görüştük. Yine tekrar ediyorum her gelen çayı kaçak çay getiriyorlar diye halkı bilerek yanıltıp çay sanayicilerini zan altında bırakmak doğru değildir. Özellikle makam mevki sahibi arkadaşların bu açıklamaları yaparken çok daha fazla dikkat etmesi gerekir."

İlgili Haber

İkizdere'de TIR kazası: 1 ölü, 1 yaralı

İran'dan Rize'ye getirilen kuru çay hangi firmaya ait?


YORUMLAR

  • 0 Yorum