RTEÜ’de geleceğin nitelikli sanayi dalgıçları yetişiyor

RTEÜ'de geleceğin nitelikli sanayi dalgıçları yetişiyor

RTEÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Su Altı Teknolojisi Programında öğrenim gören öğrenciler, nitelikli sanayi dalgıçları olarak yetiştiriliyor.

14 Mayıs 2019 - 22:06

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Su Altı Teknolojisi Programında öğrenim görerek nitelikli sanayi dalgıçları olarak yetiştirilen öğrenciler, eğitimlerine üniversiteye ait limanda devam ediyor.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen öğrenciler açık deniz dalışları için ise üniversiteye ait R/V Karadeniz Araştırma gemisini kullanıyor. Programda öğrencilere 2 yıl boyunca temel kültür derslerinin yanı sıra Yüzme ve Can Kurtarma, Temel Dalgıçlık, Gemicilik, Deniz Bilimleri, Su Altı Kaynağı gibi mesleki dersler uygulamalı olarak verilerek öğrencilerin tam donanımlı olarak mezun olmaları hedefleniyor.

Su Altı Teknikeri unvanı ile mezun olan öğrencilere Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından Profesyonel Su Altı Adamı, 1. Sınıf Dalgıç ve Basınç Odası Operatörü yeterlilik belgeleri veriliyor.

Öğrenciler denizcilik sektöründe liman ve su altı inşaatları, su altı boru ve enerji hatlarının kurulması, gemilerin karaya çekilmeden bakım onarımı, enkaz kaldırma, gemi kurtarma ve dalış turizminden su altı arkeolojisine kadar birçok alanda istihdam ediliyor.

loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çay üreticisi, özel sektörün fiyat politikasına tepkili
Çay üreticisi, özel sektörün fiyat politikasına tepkili
Cumhuriyet Polis Merkezi yeni binasında hizmete başladı
Cumhuriyet Polis Merkezi yeni binasında hizmete başladı