RTEÜ'de yürüyen AGD'li gençlerden 'Katil Çin' sesleri

Anadolu Gençlik Dernegi (AGD) Rize Şube Üniversitesi Komisyonu tarafından Çin yönetimi tarafından Uygur Türklerine yapılan baskılara karşı sessiz kalınmaması için Recep Tayyip Erdogan Üniversitesinde yürüyüş düzenlendi.

RTEÜ'de yürüyen AGD'li gençlerden 'Katil Çin' sesleri
28 Aralık 2019 - 02:15

Recep Tayyip Erdogan Üniversitesinde İlahiyat Fakultesi önünde toplanan öğrenciler ellerinde “Katil Çin!” dövizleri taşıyarak, "Avrupa değil, İslam birliği" şeklinde sloganlar attılar.

İlahiyat Fakültesi önünden, Kongre Kültür Merkezin önüne kadar yürüyen topluluk adına açıklama yapan AGD Rize Şube Üniversite Komisyonu Başkanı Engin Akkuş, Uygur Türklerine Çin yönetimi tarafından yapılan baskıları hatırlattı.

Müslümanların farklı bölgelerde de baskı altında olduğunu kaydeden Akkuş, "Çin, 1949 yılından bu yana kontrolü altında bulundurduğu Doğu Türkistanlı Müslümanlara her türlü baskıyı uygulamaktadır. 70 yıldır Çin kontrolü altında bulunan Doğu Türkistan'da Müslümanların durumu içler acısıdır. Doğu Türkistan hiçbir zaman zulmün eksik olmadığı bir coğrafyadır. Tüm dünya bu zulme sessiz kalıyor." dedi.

Dünyanın hiçbir yerinde insanların temel haklarından mahrum bırakılarak sistematik bir şekilde asimile edilmeye çalışılmasının kabul edilebilir olmadığını belirten Akkuş, "Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin birçok temel haktan mahrum bırakıldığına, katliam, zulüm, işkence ve baskılarla inanç ve düşünce özgürlüklerinin kısıtlandığına, toplama kamplarında tecrit edilmiş bir yaşama zorlandığına, psikolojik ve fiziksel işkencelere maruz kaldıklarına dair haberler canımızı yakmaktadır." ifadelerini kullandı.

Başta Türkiye olmak üzere İslam ülkelerinin Müslüman Doğu Türkistan'ın haklı talepleri doğrultusunda Çin’e karşı birlikte hareket etmeleri ve her platformda bu konuyu dile getirmeleri gerektiğine dikkat çeken Akkuş şunları söyledi; "Türkiye, Doğu Türkistan meselesinde daha net bir tutum sergilemelidir. Türkiye’nin Çin ile ticareti Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin temel hak ve özgürlüklerinden daha değerli değildir. Yetkililerimiz, bunu Çin yönetimine en açık şekilde hissettirmelidirler. Diğer taraftan biz tüm dünyada savaştan ve çatışmadan değil, barıştan ve diyalogdan yanayız. İstediğimiz hakkın ve adaletin hâkim olduğu bir dünyadır. Biz bu coğrafyada hak ve adalet ekseninde tüm farklılıklarımızla birlikte barış içerisinde yaşamak istiyoruz. Dünyanın herhangi bir yerinde bir insanımızın haksızlığa uğramasını istemiyorsak bunun yolu D-8’in canlandırılmasından, D-60’ın ve D-160’ın kurulmasından geçer."

YORUMLAR

  • 0 Yorum