RTEÜ'den çay gübresi ikinci sürgün öncesi verilsin tavsiyesi

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Çay İhtisaslaşma Koordinatörlüğü, çay gübresinin ikinci sürgün dönemi öncesinde verilmesinin verim kaybına sebep olmayacağını açıkladı.

RTEÜ'den çay gübresi ikinci sürgün öncesi verilsin tavsiyesi
25 Mart 2020 - 13:20

RTEÜ Çay İhtisaslaşma Koordinatörlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, Koronavirüs (COVİD-19) salgını dolayısıyla her alanda olduğu gibi tarım alanında da tedbirler alınması gerektiği vurgulandı.

Rize başta olmak üzere Doğu Karadeniz Bölgesinde çay üreticilerinin her yıl birinci sürgün dönemi öncesinde çay bahçelerine gübre uygulaması yaptığının hatırlatıldığı açıklamada, "Aslında birinci sürgün dönemi bitki uzun bir kış dinlenme döneminden çıktığı için ilk sürgünü verimli ve kaliteli olacaktır. Ayrıca kış dönemi oldukça fazla yağan yağışlar nedeni ile toprakta organik madde iyi bir şekilde ayrışacak ve bu ayrışma sonucu toprakta mevcut olan organik azot açığa çıkacaktır. Bu azot birinci sürgün döneminde dinlenmiş olarak kıştan çıkan çay bitkisi için yeterli olabilecektir." denildi.

Koronavirüs salgını nedeni ile çay bahçelerine gübre verilmesi uygulamalarının birinci sürgün dönemi öncesi yerine ikinci sürgün dönemi öncesi yapılmasında herhangi bir sakınca olmayacağının belirtildiği açıklamada şöyle denildi; "Başta Rize olmak üzere Artvin’den Giresun’a kadar uzun bir sahil şeridinde toplam 31 ilçede yetiştirilen çay bitkisinde, başta üreticilerimiz olmak üzere bölge halkının sağlığının korunması amacı ile birinci sürgün öncesi gübrelemenin yapılmayarak, bu gübrelemenin ikinci sürgün öncesinde yapılması önerilmektedir. Böylece hem gübre uygulaması için evlerinden çıkmak zorunda olan üreticilerimiz evlerinden çıkmayarak Koronavirüs Hastalığı salgınından korunmuş olunacak, hem de çayın asıl gübreye ihtiyaç duyacağı ikinci sürgün döneminde gübreleme yapılarak ikinci ve üçüncü sürgün dönemlerinde de verim ve kalite arttırılabilecektir."

YORUMLAR

  • 0 Yorum