RTEÜ ile Makedonya Üniversiteleri yakınlaşıyor

RTEÜ ile Makedonya Üniversiteleri yakınlaşıyor

Bazı anlaşmalar gerçekleştirmek üzere Makedonya’ya giden Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Makedonya ziyareti çerçevesinde ilk olarak Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara’yı ziyaret etti.

06 Eylül 2018 - 10:58

Türkiye adına Makedonya'da önemli hizmetlere imza atan Büyükelçi Tülin Erkal Kara’yı makamında ziyaret eden Rektör Karaman, ortak kültürel değerlere sahip Makedonya ile bilimsel, kültürel ve sosyal alanlarda ileriye dönük işbirliği imkânları konusunda fikir alışverişinde bulundu. Karaman ayrıca bölge ve Üniversite hakkında Büyükelçi Kara'ya bilgi vererek kendilerini Rize’de ağırlamaktan onur duyacaklarını ifade etti.

Büyükelçi Kara ise, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nin kısa zamanda çok önemli mesafeler kat ettiğini medyadan takip ettiğini ve bununla gurur duyduklarını, Türkiye üniversiteleri ile Makedonya Cumhuriyeti’ndeki Üniversiteler arasındaki eğitim-öğretim ve araştırma alanındaki ilişkilerin geliştirilmesinin iki ülkenin yakınlaşmasında çok önemli bir unsur olduğunu ve bu ilişkilerin karşılıklı olarak geliştirilmesi arzusu içerisinde olduklarını belirtti.

Rektör Karaman daha sonra, Balkanlarda Türkçe eğitim yapan tek üniversite olan Uluslararası Vizyon Üniversitesi ile öğrenci ve öğretim elemanı değişiklikleri ile ortak çalışmalar yapma gibi hususları içeren Mevlana Anlaşması ile İkili İşbirliği Anlaşması imzaladı. Uluslararası Vizyon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fadıl Hoca ile Rektör Karaman arasında gerçekleştirilen imza töreninde, AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun ve Üniversitenin yöneticileri de hazır bulundu.

RTEÜ Rektörü, Makedonya’nın Başkenti Üsküp'te bulunan Uluslararası Balkan Üniversitesine de ziyarette bulundu. Ziyarette, Rektör Karaman ve Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Kocayusufoğlu arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimi ile akademik işbirliğini içeren Erasmus Anlaşması ile İkili İşbirliği Anlaşması imzalandı.

İmza töreninde konuşan Rektör Kocayusufoğlu, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Türkiye’nin Üniversitelerine desteğini her alanda hissettiklerini ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ile “Mevlana” ve “Erasmus” değişim programları anlaşmaları olmak üzere İkili İş Birliği Anlaşması imzalayarak iki üniversiteyi birbirine yakınlaştırdıklarını, bu eğitim anlaşmalarının başta öğrenci değişim programları olmak üzere akademik dünyanın da birbirlerine gidip gelebilme, destek verebilme, ortak çalışmalar yapabilme, ortak bilimsel etkinlikler düzenleyebilme anlamında önemli etkileri olacağını belirtti.

İmza töreninde bir konuşma yapan RTEÜ Rektörü ise, Balkanların bizimle aynı tarih ve aynı kültürün eseri olduğunu, ecdad yadigarı bu coğrafyayı ülke ve millet olarak önemsediklerini, eğitimin kalitesini artırmak ve nitelikli eğitim ile araştırma yapabilmek adına iki üniversite arasında anlaşmalar imzaladıklarını, bu anlaşmalar sayesinde her iki üniversitenin öğrencileri ile öğretim elemanlarının değişim yapabileceklerini, sempozyum ve kongre gibi ortak etkinlikler düzenleyebileceklerini, kısacası akademik faaliyetler için güçlerini birleştireceklerini ve birbirlerine destek vereceklerini ifade etti.

Makedonya ziyaretinin son gününde RTEÜ Rektörü Karaman, Makedonya Cumhuriyeti’nin en zengin tarih kütüphanesine sahip olan Makedonya Milli Tarih Enstitüsü ile de İkili İşbirliği Anlaşması imzaladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Buruk: 'Başakşehir deplasmanı puan anlamında değerli'
Buruk: 'Başakşehir deplasmanı puan anlamında değerli'
Çaykur Rizespor son dakikalarda 3 puandan oldu
Çaykur Rizespor son dakikalarda 3 puandan oldu