RTEÜ Projesi Türkiye'deki en iyi 20 girişimden biri seçildi

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Öğretim Üyeleri ve öğrencilerinin hazırladığı RISE projesi, Türkiye'deki en iyi 20 girişimden biri olarak seçildi.

RTEÜ Projesi Türkiye'deki en iyi 20 girişimden biri seçildi
23 Kasım 2020 - 10:36

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyeleri ve öğrencileri ile Tıp Fakültesi Öğretim Üyesinin birlikte hazırladıkları sosyal girişim projesi Türkiye’nin en büyük girişimcilik yarışması olan İTÜ BIGBANG’te Türkiye'deki en iyi 20 girişimden biri olarak seçildi ve finallere katılmaya hak kazandı.

Türkiye’nin ve dünyanın yükselen girişimlerini ağırladığı yarışmada Mühendislik Fakültesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Ersen Beyatlı, Dr. Öğr. Üyesi Yiğit Mahmutoğlu ve öğrencilerinden Ömer Ergin, Adnan Kocatürk ve Muhammet Sergen Yılmaz ile Tıp Fakültesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Mehmet Kenan Kanburoğlu’nun birlikte hazırladığı bir sosyal girişim hikâyesi olan RISE, Tıp eğitiminde simülasyon yöntemleri kullanımını tüm hastanelerde mümkün kılan, mobil, kullanıcı dostu, makul fiyatlı ve eğitimcilerle öğrencilerin farklı kurumlarda da olsa iletişimine imkân vererek bir ekosistem oluşmasına imkan sağlayacak.

RISE Nedir?

R.I.S.E. Teknoloji tıp ve elektrik-elektronik mühendisliği alanlardaki uzman ve yetenekli kişilerden oluşan 6 kişilik bir ekip tarafından kuruldu.

Medikal alanlardaki eğitimlerde yüksek yetkinlik kazandıran simülasyon tabanlı yöntemlere erişimin zorluğunu fark eden ekip; bu zorluğu gidermeyi hedefleyerek 2020 yılında çalışmalarına başladı.

R.I.S.E. Teknoloji, simülasyon tabanlı eğitimlerde kullanılan pahalı, karmaşık ve hantal mekanik tabanlı sistemler yerine; oldukça ekonomik, kompakt ve adaptif yazılım tabanlı bir alternatif geliştirerek mekanik sistemlerin dezavantajlarını ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Bu sayede simülasyon tabanlı medikal eğitimlere erişimi kolaylaştırarak, tıp eğitiminde fırsat eşitliği ilkesini savunmakla kalmayıp aynı zamanda büyük katkı sunan sosyal bir girişim olarak da göze çarpmaktadır. Aynı zamanda bu alanlarda eğitim veren kurumların ölçme, değerlendirme ve akreditasyon standart haline getirmeyi hedefleyen R.I.S.E. Teknoloji ekibi, bu konuda kurumlara büyük kolaylıklar sunmaktadır.

Ayrıca öğrencilere ve eğitmenlere de sunmuş oldukları fırsatlar ve kolaylıklar sayesinde onların da alanlarında en iyi eğitimi alan ve veren birisi olarak kendilerini geliştirmelerine de olanak sağlamaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum