RTEÜ Tıp Fakültesi'ne salgınla mücadelede önemli görev

RTEÜ Tıp Fakültesi ve Eğitim Araştırma Hastanesi, Yeni Koronavirüs (COVİD-19) küresel salgınıyla mücadelede de önemli görevler üstlendi.

RTEÜ Tıp Fakültesi'ne salgınla mücadelede önemli görev
27 Nisan 2020 - 20:17

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nden yapılan yazılı açıklamada, Salgının başlangıcından itibaren COVİD-19 hastalığının tanısında kullanılan PCR testlerinin Tıp Fakültesi'ne bağlı Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri tarafından Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarı ile Eğitim Araştırma Hastanesindeki cihazlar kullanılarak yapıldığı belirtildi.

Tıp Fakültesinin Artvin iline de hizmet verdiğinin ifade edildiği açıklamada, "Çünkü Artvin ilinin testleri de Rize’de yapılmaktadır. Hatta ilimizde testlere komşu ilimiz Trabzon’dan bile daha önce başlanmıştır. Yakın zamanda ilimize gelmiş olan COVİD-19 salgınıyla ilgili hızlı testler de yine Tıp Fakültemiz Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi tarafından Eğitim Araştırma Hastanemizdeki imkânlar kullanılarak yapılmaktadır." denildi.

Salgınla mücadelede Tıp Fakülte kadrosunda bulunan 280 doktor ile 50 hemşire, Sağlık Bakanlığına bağlı doktor ve hemşirelerle birlikte, kendilerine virüsün bulaşma riskine rağmen, vatandaşları sağlığına kavuşturmak için mesai mefhumu gözetmeden fedakârca görev yaptıklarını belirten açıklamada, "Ayrıca Diş Hekimliği Fakültemizdeki hemşirelerin önemli bir kısmını da, Yeni Koronavirüsle mücadele kapsamında Rize Devlet Hastanesi ile Üniversitemiz Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevlendirdik. Salgın sürecinde Üniversitemiz Eğitim Araştırma Hastanesi, Koronavirüs hastalarının yanı sıra acil hastalar ile onkolojik tedavi gören kanser hastaları ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın da tedavilerini gerçekleştirmektedir." denildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum