Saadet Gençliği, atanamayan öğretmenlerin yanında

Saadet Partisi Rize İl Gençlik Kolları Başkanı Tayyip Kanbur, "Öğretmene ve öğrenme faaliyetine değer verilmeyen bir ülkede sağlıklı bir geleceğin inşa edilmesi mümkün olmayacaktır." dedi.

Saadet Gençliği, atanamayan öğretmenlerin yanında
25 Kasım 2020 - 19:46

Saadet Partisi Rize İl Gençlik Kolları, yıllardır atama bekleyen 700 binden fazla öğretmen
adayının yaşadığı mağduriyetlere dikkat çekmek amacıyla bir basın açıklaması yaptı.

İl Gençlik Kolları Başkanı Tayyip Kanbur, "Eğitim Sisteminin yap-boz tahtasına çevrildiği, sürekli değişen sınavlarla büyük bir karmaşıklığın yaşandığı, öğrencilerin gelecek kaygısıyla eğitime devam etmeye çalıştığı bir ortamda üzerimize düşen mesuliyet her zamankinden daha fazladır." dedi.

Ücretli Öğretmenlik uygulaması haksızlıktır

Yıllarca emek verip lisans eğitimi aldıktan sonra görevine ataması yapılmayan öğretmen
adaylarının, gündelik işlerde çalışmaya, inşaatta çalışmaya, garsonluk yapmaya zorlayan, onları psikolojik sorunlarla baş başa bırakan bir düzeni kabul etmediklerini belirten Kanbur, "Sınıflarda öğretmenlik yapması gereken insanların, yıllarca harcadığı emeğin hiçe sayılması, geçim derdi ile boğuşmaya mahkûm edilmesi kabul edilebilir değildir. Öte yandan öğrencileri öğretmensiz bırakan, ücretli öğretmenlik adı altında çok düşük ücret karşılığında farklı bölümlerden mezun olmuş kişileri öğretmen olarak çalıştıran ve böylece maddi kazanç sağlamaya çalışan düzeni kabul etmiyoruz. Ücretli Öğretmenlik uygulaması hem düşük ücret verilen kişi, hem de atama bekleyen öğretmen adaylarına büyük bir haksızlıktır." dedi.

Öğretmenlere ödenen maaşların yük olarak görüldüğü bir ülkede...

Gençler olarak emeklerin zayi olmadığı, ehliyet ve liyakatin önemsendiği adil bir ülkede
yaşamak istediklerinin altını çizen Başkan Kanbur, "İnsanın emeğini gasp eden, onu sefalete mahkûm eden bütün yaklaşımları reddediyoruz. Öğretmen maaşlarını yük olarak gören Milli Eğitim anlayışını kabul etmiyoruz. Eğer bugün bir yükten bahsedilecekse öncelikle ihalelerle yandaş holdinglere aktarılan milyarlardan bahsedilmelidir. Eğer bir yükten söz edeceksek; günlük harcaması 10 milyon lirayı geçen Cumhurbaşkanlığı Sarayı ülkemiz için ciddi bir maddi yüktür. Bu örnekler çoğaltılabilir elbette ancak bugün öğretmenlere ödenen maaşların yük olarak görüldüğü bir ülkede yaşıyorsak asıl yüklerden bahsetmeden geçemeyiz." ifadelerini kullandı.

KPSS sorunu hala çözülmedi

Atama bekleyen 700 binden fazla öğretmen adayı olduğunu hatırlatan Saadet Partisi Rize İl Gençlik Kolları Başkanı Tayyip Kanbur, "2018 yılında 40 bin öğretmen ataması yapılmış, o dönemde KPSS puanı iki yıl geçerli olduğu ve karma alım yapıldığı için 2018 yılında 40 bin öğretmen atamasına rağmen atanamayan adaylar 2019 yılındaki atamalara da başvurmuşlardır. Burada sorun, sınavdaki soru sayısının ve atamalardaki puan türünün değişmiş olmasına rağmen 2018 ve 2019 KPSS sınav sonuçlarının yüzdelik başarıya göre değil, puan üstünlüğüne göre yapılmış olmasıdır. İçeriği değişen, soru sayısı artan, esas alınan puan türü değişen sınavla öğretmen atamalarında hakkaniyetin sağlanması mümkün değildir. Daha önce de kamuoyuna 'Karma atama çözümü için bilimsel çalışma yapıyoruz, bir iki hafta niçerisinde açıklayacağız, kimseyi mağdur etmeyeceğiz' denmesine rağmen sorun halen çözülememiştir. Binlerce öğretmen adayı halen KPSS ve alım yöntemiyle oluşan mağduriyetlerinin giderilmesini beklemektedir." diyerek, yetkilileri çağrılara kulak vermeye ve sorunların çözümü için gerekli adımları atmaya davet etti.

Vatandaşını müşteri olarak gören bir devlet anlayışı

Sınavlardan dolayı alınan ücretlerin gençler için aşılması gereken bir engel olduğunu da belirten Kanbur, "Bugün adeta bir sektöre dönüşmüş olan sınavlar vatandaşını müşteri olarak gören devlet yönetimi anlayışı ile açıklanabilir ancak. Kamu Personeli Seçme Sınavı oturum başı 80 TL toplamda 240 TL, AYT ve TYT 140 TL, Yabancı Dil Sınavı (YDS) 130 TL, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) 130 TL, Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 130 TL, Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) 225 TL, Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı (DUS) 225 TL'dir. Sınava giren adayların herhangi bir iş sahibi olmadığı gerçeği ortadayken bu ücretler ciddi yük oluşturmaktadır. Biz İl Gençlik Kolları olarak; kendi gencini, öğrencisini müşteri olarak gören hiçbir anlayışı kabul etmiyoruz. İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite dâhil ücretsiz eğitim hakkı her öğrencinin en temel hakkıdır." diyerek, KPSS mağduriyetlerinin giderilmesi, ücretli öğretmenlik uygulamasının sonlandırılması ve atama bekleyen öğretmen adaylarının mesleklerine atanması çağrısını yineledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum