Senegal, Afgan ve Özbekler Rize'de çay hasadı yapıyor

Rize'de koronavirüs tedbirleri kapsamında sınır kapılarının kapatılmasıyla Gürcü işçiler çay toplamaya gelemeyince, Türkiye'de bulunup, çalışma izinleri olan Senegal, Afgan ve Özbek uyruklu işçiler, çay hasadı yapıyor.

Senegal, Afgan ve Özbekler Rize'de çay hasadı yapıyor
09 Haziran 2020 - 13:38

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde süren yaş çay hasadında bu yıl koronavirüs tedbirleri kapsamında sınır kapılarının kapatılması ile 40 bin dolayında yabancı işçi gelemedi. Bölgede aileler kendi imkânları ile yaş çay hasadını yaparken, her meslek grubundan kişiler de kendi bahçelerinde hasada destek veriyor. 

Salgın nedeniyle çay hasadı için Gürcü işçilerin bölgeye gelememesi üzerine, bu işçilerin yerini, Türkiye'de yaşayan ve çalışma iznine sahip olan Senegal, Afgan ve Özbek uyruklu işçiler, aldı.

Bahçede yabancı uyruklu işçilerin çay toplama çalışmaları, yöre sakinlerinin yanı sıra bölgeyi ziyarete gelenleri de şaşırtıyor. Türkiye'yi ve Karadeniz'i çok sevdiklerini anlatan yabancı uyruklu işçiler, çalışkanlığıyla da çevreden övgü topluyor. İşçilere, çevredeki tarım arazileri sahiplerince de talep oluyor. 

Çayı kilo başına topladıklarını anlatan Senegalli vatandaşlar, günde yaklaşık 250 TL kazandıklarını söyleyerek, gelen taleplere de karşılık vermeye çalıştıklarını kaydettiler.

Haber: Doğancan İLEK

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Kemal yazıcı
    1 ay önce
    Sen bahçeni çayını toplamazsan birisi gelir toplar, sonrada o geldi bu geldi diye ciyaklamayacaksın!