Sütlüoğlu Yunanistan'daki Türk Şehitliğini ziyaret etti

Çaykur Genel Müdür İmdat Sütlüoğlu, Şehitler Gününde Yunanistan’daki Türk Şehitliğindeydi.

Sütlüoğlu Yunanistan'daki Türk Şehitliğini ziyaret etti
18 Mart 2017 - 15:37

Yunanistan’da bu yıl 4’sü düzenlenen Food Expo fuarı için Yunanistan’da bulunan Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 102. yıl dönümü münasebetiyle Pire’de bulunan Türk Şehitliğini ziyaret etti.

Atina Büyükelçisi Yaşar Halit Çevik ile birlikte Pire’de bulunan şehitliği ziyaret eden Genel Müdür İmdat İmdat Sütlüoğlu buradaki mezarları tek tek ziyaret edip karanfil bıraktı ve dua etti. Genel Müdür İmdat Sütlüoğlu: “18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 102. Yıldönümü münasebetiyle vatanından uzakta vatanı, milleti ve dini için şehit olmuş şühedaları Sayın Büyükelçimizle ziyaret edip Fatiha okuduk. Ruhları şad olsun.” dedi.

Pire Şehitliği

Pire Türk Şehitliği, Pire veAtina Hastanelerinde ölen Türklerin defnedilmesi için 1859 yılında, Nikea (İznik) İlçesi/Agios Anargiros Bölgesi’nde Müslüman mezarlığı olarak kurulmuştur.

Balkan Harbi, 1.DünyaSavaşı ve İstiklal Savaşı’nda esir olarak Atina’ya götürülen ve orada ölenlerin de bu mezarlığa defnedilmeleri ile mezarlık şehitlik hüviyeti kazanmıştır. Şehitlik arazisi, 24 Mart 1890 tarihinde Pire Belediyesi tarafından tanzim edilerek bir noter vesikası ile Osmanlı Devleti’ne verilmiştir.Şehitlikte 18 adet kabir bulunmakta olup toplu mezarlarda yatan şehitlerin sayısı bilinmemektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum