Tavuk çiftliği kurmak için İzmir'den Fındıklı'ya geldi

Rizeli girişimci Sevtap Saruhan (38), üniversite hayatı sonrası özlem duyup, İzmir'den döndüğü Fındıklı ilçesindeki köyünde, devletten aldığı hibe desteğiyle tavuk çiftliği kurdu.

Tavuk çiftliği kurmak için İzmir'den Fındıklı'ya geldi
06 Haziran 2021 - 17:22
Fındıklı'nın Çağlayan köyünde yaşayan Sevtap Saruhan, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nden 2007 yılında mezun olup, İzmir'e yerleşti. Yedi yıl İzmir'de kalan Saruhan, özlem duyduğu köyüne dönüp, burada tavuk çiftliği hayalini gerçekleştirmeye karar verdi.

Köye yerleşen ve çalışmalara başlayan Saruhan, devletten 30 bin TL destek alarak 150 bin TL maliyetle, 2 dönümlük arazisine tavuk çiftliğini kurdu. Dört yüz tavukla başladığı çiftlikte yumurta üretimi de yapan Saruhan, tavuk sayısını 3,5 yılda 650'ye çıkardı.

Azimle çalıştığını anlatan Saruhan, "İzmir'deki son 1 yılımda ne yapabilirimi araştırdım, projemi buldum ve özlem üzerine de memleketime döndüm. Tavuk çiftliği projemi yakınlarıma anlattığımda bana güvenip destek olanların sayısı çok azdı ama ben çıktığım yoldan vazgeçmedim. Dört yüz tavukla başladım. Çiftliğimde şimdi tavuklarımı da kendim üreterek, 650'ye ulaştım. İlk yumurtaları üretmeye başladığımızda yumurtalar ellerimizde kaldı. Ama 'asla kaliteden ödün vermeyeceğiz' dedim. Sonra hedeflediğimiz müşteri kalitemizi yakaladık" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum