Teröristlerin önünü kesen Rizeli öğrenciler

Teröristlerin önünü kesen Rizeli öğrenciler

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından organize edilen "Şehirler ve Kültürler Projesi" programı kapsamında Şanlıurfa’ya gitmek üzere yola çıkan Rize ekibinin yolu Diyarbakır’da teröristlerce kesildi.

25 Temmuz 2015 - 01:45 - Güncelleme: 20 Mart 2019 - 00:45

Diyarbakır’ın Lice İlçesi’nde bir grup terörist tarafından yolları kesilerek, örgüt propagandası yapılan 32 kişiden oluşan öğrenci grubu Rize’ye döndü.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından organize edilen “Şehirler ve Kültürler Projesi” programı kapsamında 32 kişiden oluşan öğrenci grubu önceki sabah Rize’den Şanlıurfa’ya gitmek için yola çıktı. Öğrencileri taşıyan otobüs, akşam saatlerinde Diyarbakır’ın Lice ilçesi yakınlarında bir grup PKK’lı tarafından durduruldu. Bir silahlı terörist araca çıkarken öğrencilerin takım lideri araçtan indirildi. Bir süre sonra takım lideri araca dönerken örgüt propagandasının ardından otobüsün gitmesine izin verildi.

Rize Valisi Ersin Yazıcı, Rize Garnizon Komutanı J.Kd. Alb. İsmet Cansaran ve İl Gençlik Hizmetleri Spor Müdürü Mustafa Çelik’in Diyarbakır’daki yetkililerle irtibata geçmesiyle geceyi Diyarbakır’da geçiren Rize ekibi, sabah saatlerinde ise Şanlıurfa ziyaretini iptal ederek Rize’ye geri dönmek üzere yola çıktı. Rize ekibi bu akşam saatlerinde Rize’ye ulaştı.

Rize’ye ulaştıklarında açıklamada bulunan otobüs şoförü Ahmet Kazancı, yaptığı açıklamada, Lice’ye 3-5 kilometre mesafede, önlerinde 15-20 araçla birlikte durdurulduklarını kaydederek, ellerinde silahlı kişiler tarafından durdurulduklarını, silahlı bir kişinin otobüse binerek lideri araçtan indirdiğini ifade etti.

Kazancı, açıklamalarına şöyle devam etti: “Bunu alın, gözlerini, bağlayın, üçgene atın’ dediler. Biri silahla yanımda duruyordu. Kimseyi araçtan indirmediler. Yarım saat bekledikten sonra yolu açtılar. Bizde biraz gittikten sonra jandarmaya sığındık”

Emniyet ve Jandarmanın kendilerine yardımcı olduğunu da kaydeden Kazancı, “Yurdun arkasına gece ses bombası atlatıldı. Bunu da haber verdik. Sabah saatlerinde yolun açılmasının ardından geri döndük. Emniyet ve jandarma bize yardımcı oldu” ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa gezisi ekibinde otobüste oğlu ve yeğeni bulunan öğrenci velisi Nihat Aksu ise zor bir gün geçirdiklerini, çocuklarının sorunsuz dönmelerinin kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Aksu, zaman zaman haber almakta zorlandıklarını ancak kendilerini haberdar eden ve yardımcı olan yetkililere teşekkür etti.

loading...
Loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yeni Çorumspor 2. Lig'e yükseldi
Yeni Çorumspor 2. Lig'e yükseldi
Taraftarımızdan bu maçı alamadığımız için özür diliyoruz
Taraftarımızdan bu maçı alamadığımız için özür diliyoruz