Türkiye, IŞİD ve diğer radikal örgütlere destek veriyor

Türkiye, IŞİD ve diğer radikal örgütlere destek veriyor

Irak’ın Basra Üniversitesi Öğretim Üyesi Meysem İbadi, Türkiye’nin IŞİD’e ve diğer radikal örgütlere destek verdiği iddia etti.

03 Kasım 2014 - 03:00 - Güncelleme: 26 Mart 2019 - 09:41

Irak ve Ortadoğu’da yaşananları değerlendiren Irak’ın Basra Üniversitesi Öğretim Görevlisi Meysem İbadi, Türkiye’nin IŞİD’e destek verdiğini ve bu desteğin çok çirkin olduğunu vurguladı.

Fars News Arabic’e açıklamalarda bulunan Meysem İbadi, Türkiye’ye geniş yer ayırdığı açıklamasında “Ankara yönetimi bölgede kötü ve menfi aktörün rolünü ifa ediyor” dedi.

Başta IŞİD olmakla beraber radikal terör örgütlerinin Türkiye tarafından desteklendiğini iddia eden İbadi; “Erdoğan yönetimi bölgede IŞİD terör örgütü ve diğer tekfirci grupları hem istihbarat hem de lojistik bakımdan destekliyor” ifadelerini kullandı.

Değerlendirmesinin Irak bölümünde ise; Türkiye’nin, Irak’ın milli güvenliğini tehdit ettiğini söyleyen Meysem İbadi; “Maliki iktidarının son dönemlerine doğru Türkiye’nin, Irak’ın milli güvenliğine yönelik bazı adımları ve girişimleri olmuştur” dedi.

Irak’ın içinde bulunduğu mevcut durumun Türkiye için ciddi ve radikal kararlar almaya müsaade etmediğini belirten İbadi; “Ancak Irak Devleti siyasi ve güvenlik açısından istikrara kavuştuğu vakit Bağdat yönetimi, Ankara yönetimine karşı (Türkiye’nin Irak politikasına karşılık) gerekli tepkiyi vermesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Haber: Ramazan Bursa/ Tahran

Loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rize'nin ilçelerindeki vaka sayıları belli oldu
Rize'nin ilçelerindeki vaka sayıları belli oldu
Avcı açıkladı: Rize'deki vaka sayısı 112
Avcı açıkladı: Rize'deki vaka sayısı 112