Reklamı Geç
Türüt: ’Döner sermayeye acil çözüm gerekli’

Türüt: 'Döner sermayeye acil çözüm gerekli'

Türk Sağlık-Sen Rize Şube Başkanı Yaşar Türüt, sağlık çalışanlarının aldığı döner sermaye ücretlerinin sürekli düştüğünü belirterek, döner sermayelerin çalışanlarla ilgisinin kalmadığını söyledi.

21 Şubat 2019 - 12:43

Hasta, muayene, ameliyat ile tetkik ve tedavilerde sürekli bir artış yaşanırken çalışanların aldığı döner sermayelerin sürekli düşmekte olduğunu ifade eden Türüt, “Çalışan kazanacak mantığı ile reklamı yapılan döner sermayelerin, artık çalışanlarla hiçbir ilgilisi kalmamıştır” dedi.

Hastanelerdeki açık veya eksiklerin çalışanların döner sermayesi ile kapatılmaya çalışıldığını iddia eden Türüt, “Sorun adeta bir yara halini almıştır. Performansa dayalı döner sermaye sisteminin acilen yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Bakanlıktan sistemin köklü bir şekilde değiştirilmesini istedik. Çalışanların sistemin merkezine alınmasını talep ettik. Sağlık Bakanlığı yetkilileri de yaptığımız görüşmelerde bu konuda yönetmelik çalışması yaptıklarını ifade etmişlerdi.” diyerek aylar geçmesine rağmen bu konuda somut bir adım atılmadığını vurguladı.

Her hastaneden döner sermaye ek ödemeleri ile ilgili olarak çalışanların feryadının yükseldiğini ifade eden Yaşar Türüt, “Performansa dayalı döner sermaye ek ödemeleri neredeyse sıfırlanmıştır. Çalışanlar sabit ek ödemeye mahkum edilmişlerdir. Ekonomisini döner sermayesini de hesaba katarak yapan sağlık çalışanları mağdur olmuşlardır. 10 yıl önceki ücretlerin bile mumla arandığı bir sistem artık çökmüştür. Acil çözüm gereklidir.” dedi.

Türk Sağlık-Sen olarak çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzenin sağlanmasını isteyen Türüt açıklamasını şöyle tamamladı; “Döner sermayede kaybolup giden çalışanın emeği, alın teridir. İstenen de lütuf veya ekstra değil, sadece çalışanın hakkıdır.  Bu hak teslim edilmelidir.”

loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rize'nin içmesuyu 2050 yılına kadar garantide
Rize'nin içmesuyu 2050 yılına kadar garantide
RTEÜ Dekanı Seyis: 'Çaya alternatif ürün olmaz'
RTEÜ Dekanı Seyis: 'Çaya alternatif ürün olmaz'