Türüt: ’Sağlıkta yönetici atamaları sınavla yapılmalı’

Türüt: 'Sağlıkta yönetici atamaları sınavla yapılmalı'

Türk Sağlık-Sen Rize Şube Başkanı Yaşar Türüt, başhekim, başhekim yardımcılığı, hastane müdürlüğü, şube müdürlüğü ve uzman gibi kadrolara yapılacak atamaların sınavla yapılması gerektiğini söyledi.

16 Ocak 2019 - 20:21

Başhekim, başhekim yardımcılığı, hastane müdürlüğü, şube müdürlüğü ve uzman gibi kadrolara yapılacak atamalarda Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavı'nın dikkate alınması gerektiğini ifade eden Türüt, "Yönetici kadrolarına şartsız, sınavsız ve keyfiyete göre atama yapılması kamu çalışanlarının yükselme umutlarını yok etmekte, kamu yönetimine olan inanç ve güveni sarsmaktadır." dedi.

Keyfe keder ataması yapılan yöneticilerin sağlık kurumlarını yönetmesinin kurumlar ve çalışanlar için sıkıntılar ortaya çıkardığını ifade eden Türüt, "Sağlık Bakanlığı’nın yeni dönemde eskinin bu kötü alışkanlığından kurtularak idareci atamalarında yeni bir düzen getirmesi şarttır. Yapılacak olan tek şey, sağlıkta orta ve alt düzey yöneticilerin atamalarının tamamında yazılı sınav şartının getirilmesi olacaktır. Belli bir birikimi, kamu tecrübesi olan, sağlık kurum ve kuruluşlarında görev alan çalışanlar arasında yapılacak adaletli yazılı bir sınav ile hak edene hakkı, iş ehline verilmelidir." dedi.

"Kul hakkına girmektir"

Sağlık teşkilatında dört yıllık üniversite bitiren, alanında yüksek lisans veya doktora yapmış kamu çalışanlarının yeterince olduğunu ve sağlık çalışanlarının temel beklentilerinin adaletin tesis edilmesi olduğunu vurgulayan Türüt, "On binlerce sağlık çalışanı görevde yükselme sınavını beklerken, hiçbir objektif değerlendirmeye tabi tutulmadan duyuru veya sınav yapılmadan sağlık kurumlarında yönetici belirlenmesi haksızlıktır ve kul hakkına girmektedir. Sağlık Kurum ve Kuruluşları, objektif ve rekabete açık bir sınavda başarılı olmuş, mesleklerinde yetkin insanlar tarafından yönetilmelidir." dedi.

Türüt sözlerini şöyle tamamladı; "Bizim talebimiz; ülkemizin ve devletimizin menfaatidir. Beklentimiz ise adaletin tesis edilmesi, ehliyet, liyakat, adalet ve tecrübenin temel kriterler olmasıdır. Aslında olması gereken; bu istek ve temennilerimizin en kısa sürede dikkate alınıp uygulanması, bütün sağlık çalışanlarının beklentisidir."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rize Gençlik ve Spor İl Müdürü Çelik, Ankara'ya atandı
Rize Gençlik ve Spor İl Müdürü Çelik, Ankara'ya atandı
Güneysu'da HES yüzünden köylüler gözaltına alındı
Güneysu'da HES yüzünden köylüler gözaltına alındı