Vali Çeber: Havaalanında son düzlüğe girdik

Yıl sonuna kadar yapımı tamamlanarak hizmete açılması planlanan Rize-Artvin Havaalanında son düzlüğe girildi.

Vali Çeber: Havaalanında son düzlüğe girdik
05 Mayıs 2021 - 18:39
Rize Valisi Kemal Çeber, Rize'nin Pazar ilçesine bağlı Yeşilköy'de yapımı devam eden Rize-Artvin Havalimanını ziyaret ederek altyapı ve üst yapı çalışmalarındaki son durumu inceledi. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Genel Müdürü Dr. Yalçın Eyigün, Pazar Kaymakamı Ayhan Terzi ve ilgililer ile birlikte şantiye sahasını gezerek çalışmaları yerinde inceleyen Vali Çeber, "Havaalanında son düzlüğe girdik çok hızlı bir şekilde inşaatımız devam ediyor. Bu yıl sonunda havaalanını hizmete açıp uçaklarımızı indirmiş olacağız. Bugün itibariyle altyapının yüzde 90'ından fazlasını bitirdik. Yani 100 milyon ton dolgunun 91 milyon ton kadarı bitti. Üst yapıda da yüzde 27'lere geldik. Artık binaların silüetleri görünüyor. Havaalanında teknik detayları incelediğinizde ne kadar büyük bir mühendislik harikası ile karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz" dedi.

Havaalanının Rize'ye ticaret, turizm, ekonomi ve sosyal hayat anlamında birkaç seviye birden atlatabileceğini belirten Vali Çeber, "Yılda 3 milyon yolcu tarafından kullanılması planlanan havalimanı tamamlandığında, 31 bin 350 metrekarelik alanda terminal binası, 448 araç kapasiteli açık otopark, 3 bin metre uzunluğunda 45 metre genişliğinde pist, 300 metre uzunlukta 120 metre genişlikte apron ve toplam 45 bin 200 metrekare kapalı alana sahip olacak.  Terminal Binası dışarıdan bakıldığında Karadeniz ve Rize mimarisini en güzel şekilde yansıtan ahşap ve taş karışımı bir yapıya sahip olacak. Ayrıca kulesi çay bardağı şeklinde olan havalimanında bir de Çay Müzesi yer alacak" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum