Yalnızca Ankara'dan bakarak Rize'yi görmek zor!

Yeniden Refah Partisi Ekonomik İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Dr. Fatih Öztek ve beraberindeki heyet, yerel ekonomi aktörleriyle temaslarda bulunmak üzere Rize'ye geldi

Yalnızca Ankara'dan bakarak Rize'yi görmek zor!
11 Şubat 2021 - 11:26
İki günlük program çerçevesinde önce Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu ile Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan’a ziyaret gerçekleştiren Genel Başkan Yardımcısı Dr. Fatih Öztek ve heyeti, ardından Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren firmaları da ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Ziyaretlerin ardından Yeniden Refah Partisi Rize İl Başkanlığı’nda bir değerlendirme toplantısı yapan Dr. Fatih Öztek, Rize Ekonomisinin Geleceği gündemli konuşmasında:
"Yalnızca Ankara'dan bakarak Rize’yi görmek zor. Rize çay ile kalkınan bir şehir olarak artık çayın da ötesinde başka kaynaklarını ve imkanlarını da öne çıkaran bir yer olmalıdır. Rize ilimiz son yapılan liselere giriş sınavlarında Türkiye’de ilk 10’da yer alıp bir kez daha nitelikli ve başarılı gençleri ile ön plana çıkmıştır. Ancak bu eğitimli gençler Rize'yi terk ediyor ve haliyle nüfus gittikçe yaşlanıyor. Biz de Yeniden Refah Partisi olarak, aynı kaderi paylaşan birçok Anadolu şehrinde olduğu gibi, Rize'nin gençlerini, Rize'de kariyer yapacak ve burada yaşama hayali kuracak hangi imkanlarla şehri donatabiliriz sorusunun peşindeyiz." dedi.

Çay tarımı dışında turizmin de Rize'de öne çıktığını belirten ve "Rize'de başka ne yapılabilir onu konuşmalıydık." diyen Öztek, "Bugün eğitimli gençlerimiz için Rize'yi nasıl çekim merkezi yaparızı konuşurken, Rize’nin kalkınmasını destekleyecek yeni bir üretim modelini de konuşmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Çalışma ziyareti kapsamında ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim ile de görüşen Öztek şu değerlendirmelerde bulundu. “Türk çayının marka değeri yükseltilmeli ve bilhassa çayda ticaret açığı oluşturmayacak politikalar izlenmelidir. Ulusal çay politikamız dikkat ve özenle yapılmalı ve nihayet çaya hak ettiği fiyat verilerek Çaykur'un zarar etme durumu derhal sonlandırılmalıdır. Bizler Yeniden Refah Partisi olarak geçmişte Erbakan Hocamızın verdiği çay zam oranı olan yüzde 112'yi tekrar hatırlatıyor ve çay üreticisini mağdur etmeme sözünü Rize'den veriyoruz. Yeniden Refah Partisi olarak bizler, 1. Kalkınma Planımızın ilk adımı olarak gördüğümüz tarım faslını, en yüksek verim ve hakkaniyetli ücrete dayalı bir politika ile uygulayacağımızın ve yine 1. Kalkınma Planımızın ikinci adımı olarak belirlediğimiz sanayileşme faslını tüm Türkiye'de olduğu gibi Rize'de de hayata geçireceğimizin sözünü veriyoruz."

İki günü kapsayan program sonrasında Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Dr. Fatih Öztek ve heyeti Rize İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ümit Hüseyin Sarı, Müsiad Rize Şubesi Başkanı Recep Taylan, Hak-İş Konfederasyonu İl Başkanı Hasan Fehmi Bursalı ve Memur-Sen Konfederasyonu İl Başkanı Seyit Ali Yılmaz’ı da ziyaret ederek bu kurumlarla karşılıklı istişarelerde bulunarak Rize'deki çalışmalarını tamamladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum