Yaşayan Tarih Ali Taşpınar Rize’de öğrencilerle buluştu

Yaşayan Tarih Ali Taşpınar Rize'de öğrencilerle buluştu

Eğitimci, Yazar ve Tarihçi Ali Taşpınar, Kütüphaneler Haftası kapsamında Rize Merkez Gülbahar Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileriyle buluştu.

28 Mart 2019 - 00:34

Kütüphanecilik Kulübü öğretmenleri Nuran Vanlıoğlu ve Neşe Deniz Tel’in davetlisi olarak Rize Gülbahar Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ni ziyaret eden Ali Taşpınar okulun zenginleştirilmiş kütüphanesinde öğrencilerle bir araya gelerek Rize yöresi tarihi ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdi.

Rize'de yapmış olduğu araştırmaları öğrencilere anlatan Ali Taşpınar, İslamiyet öncesi Anadolu’ya gelen Türk kavimlerinin yerleşim yerlerini gezerek araştırma yaptığını ve bu araştırmalarını Rize Tarihi adlı eserinde bir araya getirdiğini belirtti.

Kitabını, bu yıl yeni çalışmalarını ilave ederek yeniden basacağını belirten Taşpınar, en son İslamiyet öncesi Türk kültürünün izlerine Arhavi Yaylasında rastladığını anlatarak, kaya üzerine çizilen resimlerin deniz dalgasını andırdığını ve diğer Türk anıtlarına benzediğini söyledi.

Yine Çamlıhemşin yöresindeki evlerde kaz ayağını andıran damgaların varlığının bu bölgede Salurlar hakimiyetini gösterdiğini belirten Taşpınar, aile soy isimleriyle ilgili Rize’de araştırmaların olduğunu ifade etti.

loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çaykur Rizespor U19, ilk galibiyetini aldı: 4-2
Çaykur Rizespor U19, ilk galibiyetini aldı: 4-2
Rize'de inşaat iskelesi çöktü: 2 işçi yaralandı
Rize'de inşaat iskelesi çöktü: 2 işçi yaralandı