Başkan Kasap'tan atma türkücü Ahmet Çakar'a geciken vefa
Recep Ali Aksoylu

Recep Ali Aksoylu

Başkan Kasap'tan atma türkücü Ahmet Çakar'a geciken vefa

UNESCO tarafından "Yaşayan İnsan Hazineleri Geleceğe Aktarılan Mirasın Temsilcileri" listesine alınan Rizeli şair Osman Efendioğlu’ndan aldığı bayrakla atma türkü geleneğimizi yaşatmaya devam eden Rize Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü personeli değerli sanatçı, kültür elçimiz Ahmet Çakar’ı, geçen hafta sonu 29 yaşında elim bir trafik kazası sonucu kaybetmenin üzüntüsünü yaşadık.

Rize’mizin sevilen bir ismi, genç yaşı ve atma türkü geleneğimizi sürdüren tek profesyonelimiz olması dışında cenaze günü Rize’de iki konu daha dilendirildi ama merhuma saygımızdan olsa gerek kimse genelde tartışmadı.

Birincisi dereye düşen araçtan fırlayan genç şairin naaş ı, hatta açık şekilde yüzünün paylaşılması üzücüydü. Diğeri de Rize Belediyesinin ihmali. Üstelik merhum sanatçı belediyenin kadrolu personeli de idi.

Merhum Ahmet Çakar; Rize'yi tüm Türkiye'ye tanıtan bir kültür elçisi, belediyemiz ve diğer kurumlarımızın Rize ve Rize dışında ki aktivitelerinde yöremizde çok önemli olan atma türkü geleneğini yaşatan neredeyse tek olan bir sanat insanıydı.

Yaşadığı toplumu kültürü ile en iyi şekilde temsil eden bir değeri üstelik çok genç yaşta kaybediyoruz ama ne personeli olduğu belediye, ne İl Kültür Müdürlüğü, ne de Rize'de ki folklorik kurumlardan ya da hiç bir sivil toplum organizasyonundan ses yok.

Çok mu zordu, Rize için mutlak bir değer olan sanatçı için en azından belediye önünde, kültür merkezinde adına yakışır bir tören düzenlendikten sonra defnedilmesi.

Başkan Kasap yada diğer en üsttekiler daha öncelikli konuları için ihmal etmiş olabilirler, ancak bu kurumlarda hiç mi böylesi hassas konuların ihmal edilmemesini sağlayacak ara kademe yöneticileri yok. Sivil toplum kuruluşu yok.

Kendi değerlerine sahip çıkmayan toplumlar yok olmaya mahkumdur sözünü anımsatarak merhum Ahmet Çakar'a, Rize kültür ve sanatına yaptığı katkılar nedeniyle bir kez daha teşekkür ediyor, Rize'de halen var olan belki sayıları çok azalmış sanat ve kültür sevdalısı hemşerilerimin gönlünde yaşayacağını bilmesini istiyor, çok büyük bir değerimiz olan Osman Efendioğlu’na da sağlıklı uzun ömürler diliyorum.

Döneyim tekrar yazımın başlığına;

Başkan Kasap’tan atma türkücü Ahmet Çakar’a geciken vefa

Ulusal medyada merhum Çakar’a terör örgütü yandaşlarınca sataşılınca ulusal medyadan bir isim Rize Belediye Başkanı Sayın Prof. Dr. Reşat Kasap’la konuşunca, birden kısmen de olsa üzüntüleri azaltan bir gelişme oldu. Başkan Kasap’ın, “Ahmet kardeşimizin aziz hatırasını yaşatmak için şehirde rahmetliyi yaşatacak bir yer oluşturacaklarını, örneğin yaşadığı sokağa veya Belediyemiz tarafından yapılan bir spor merkezine adını koyabileceklerini” belirtmesi, belki cenaze günkü eksikliği, hatayı gideremeyecek ama merhumun adı gönüllerin dışında da yarınlara kalabilecek.

İzni olursa bu konuda Başkan Kasap’a küçük bir notum olacak. Sevgili Ahmet Çakar, bir kültür – sanat elçisi idi, dolayısıyla da ismi bir spor tesisine değil, sanatla, kültürle ilgili bir tesise, birime, organizasyona daha yakışır. Sporla ilgili iki tesise öncelikle Şenol Birol ve Rize hentbolunun mimarı merhum Yakup Durmuş’un isimleri uygun olur.

Yüzü hep gülen Ahmet Çakar kardeşim mekanın cennet olsun

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar