Bindirip indirenlere değil, gerçek indirimcilere prim verelim
Recep Ali Aksoylu

Recep Ali Aksoylu

Bindirip indirenlere değil, gerçek indirimcilere prim verelim

Kentten uzakta bir dostun yaz ayları dışında da arada dinlenmeye geldiği köydeki evindeyiz. Huzur depolamaca yanı. Ama içimize işlemiş ya, internetsiz, sosyal medyasızda yapamıyoruz.

Bizimkiler 6-7 km lik bir parkuru yürümek için hazırlıkları yaparken bende bir yandan dostların sayfama düşen paylaşımlarını, bir yandan da milliyet.com dan haberleri okuyorum. Aynı anda ya da ardı ardına iki paylaşımın birbiri ile ne kadar uyumlu olduğunu görünce sayfa takipçilerimle, dostlarımla da paylaşmak istedim.

Muharrem Öksüz Bey (Çaykur eski genel müdür yardımcısı) sayfasında bir fotoğraf paylaşıp “6 günde 6 TL zam yapan Torku yu yerli ve milli olduğu için kutluyorum” demiş.

1 dakika sonra da haber sitesinde aşağıya kopyalayacağım metni okuyorum. Enflasyonla mücadele programı kapsamında ilgili bakanımızın çağrısına olumlu yanıt verip sattıkları ürünlere % 10 indirim tatbik edecek firmalar arasında “Torku” da var.

Muharrem Öksüz’ün paylaşımını okumasam bile reel piyasalardan az buçuk haberli olan olarak bu tarz “önce bindir sonra indir” atraksiyonlarına aslında yabancı değilim, çoğunuzda değilsiniz. Ama Torku desteklediğim bir marka olduğu ve üç beş körü körüne masal seveni de aydınlatabilirim diye üşenmedim (dışardan gelen “geliyorsan gel, biz yürümeye başlıyoruz” seslerine rağmen) içimi dökmek istedim.

Ekibe katılmada daha fazla gecikmeden özetleyeyim müsaadenizle.

Fotoğrafta 500 gramlık TORKU Helvanın 6 gün arayla çekilmiş iki raf etiketi var. 20 Eylül’de 8.95 TL olan fiyatın aynı markette 26 Eylül’de 14.95 TL olduğu görülüyor. 500 gramlık üründe tam 6 TL artış var. Fahiş ötesi.

Mukayeseler, yürütülen indirim kampanyaları yüzde üzerinden (doğrusu da bu zaten) yapılmakta olduğundan Torku helvanında fiyat artışını yüzde olarak vermek daha doğru olacak. 6 günde raftaki artış tam tamına % 67.

Eylülün sonunda ürünlerinden birine yüzde 67 zam yapmış bir üretici veya marka bir hafta sonra Sayın Bakanın çağrısına binaen, şirinlik primi sağlamak adına % 10 indirim kampanyasına katılıyorum dese firma günahlarından arınmış mi olur? Sayın Bakanı, daha da önemlisi benim gibi kaliteli ve yerli sermaye olduğu için severek – önererek müşterisi olan tüketicisini bu firma/lar aldatıyor olmaz mi?

Burada ki örnek için denebilir ki, marketin münferit uygulamasıdır. Ben tüketici olarak cebimden çıkacak olanı bilirim, ürününü rezil de – vezirde edecek marketi üreticisi doğru seçecek.

Ayrıca güncel etiket örneği haberle aynı anda sayfama düştüğü için Torku’yu örnekledim. Emin olunuz çok istisnalarını tenzih ederek belirteyim ismini "enflasyonlamucadele.org.tr" a kaydettirerek, gazeteye ilan vererek, camına – rafına “bizde indirdik” diyenlerin içinde belki de en masumlarından biri Torku.

Genel olarak topluma iyimserlik, güven mesajı verme açısından bu tarz kampanyaları olumlu bulurum, buluyorum da. Bindirilmişten indirilmiş fiyatlarda olsa tüketiciyi alışverişe güdüleyebilecek, çarkların az da olsa dönmesine ivme kazandıracaktır.

Ama biz tüketici olarak daha akıllı olalım, firmaların en azından iki ay öncesine göre uyguladıkları güncel raf fiyatlarını baz alarak satın alma tercihlerimizi yapalım. Domates 10 lirayı aşınca bir haftadır almadım, bir tarafımızda eksilmedi, zaten az olan paramızı da hak edene nasiplendirelim derim.

(Yazıyı yazarken araya gelen telefonlar derken bizimkiler köyden yürümeye çıkalı yarım saat oldu, evelallah bu cüsseyle de olsa yakalarım onları)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar