Galatasaray şampiyon gibi ama, ya 3 takım da ligi 72 puanla...
Recep Ali Aksoylu

Recep Ali Aksoylu

Galatasaray şampiyon gibi ama, ya 3 takım da ligi 72 puanla tamamlarsa!

33. hafta Fenerbahçe’nin Karabük deplasmanı haricinde tamamlandı.

Karabük’ten sonra onursal başkanı adına oynanan sezonda Gençlerbirliği ’de alt kümeye düştü. 3.takım büyük olasılıkla diğer Ankara takımı Osmanlı olacak gibi. Ama düşük olasılık Akhisar, Türkiye Kupasını kazandığı sezon ligden düşebilir.

Zirvede son hafta öncesi Galatasaray Şampiyon gibi. Ancak matematiksel olarak Beşiktaş’ın haricinde Başakşehir ve Fenerbahçe’nin şansı devam ediyor. Ama bunun gerçekleşmesi bir çok eğrinin doğru, doğrunun eğri gelmesine bağlı.

Galatasaray son hafta Göztepe deplasmanında 1-0 mağlup olsa 72 puan ve 40 averajla (doğru ifade gol farkı) sezonu tamamlar. Başakşehir’de Kasımpaşa’yı tek farklı yenerse puanı 72, averajı 28 olur. İkili averajı Galatasaray’dan iyi olduğundan ilk sıraya geçer.

66 puanlı Fenerbahçe’de son iki hafta Karabük ve Konya’dan alacağı 6 puanla ligi 72 puanla tamamlar. İkili averajda Başakşehir’in üstüne çıkar ama 3 takımın puanı da 72 olacağından üçlü averaja göre durum değişmekte.

Ancak, aç tavuğun kendini darı ambarında görmesi yada girişte söylediğim gibi eğrisi doğrusuna geldiğinde Fenerbahçe son iki maçta olmaz ya, ekstra 7 averaj sağlarsa genel averajı 41 olur ki, 40 averajlı Galatasaray’ın da üstüne çıkar. Bu mümkün ama 3’lü averaj sisteminin kriteri farklı.

Kurala göre 3 takımda aynı puanla ligi tamamlarsa, üçü arasında oynanan 6 müsabakanın puan cetveli baz alınır. Bu durumda 1. Başakşehir (6 puan), 2. Fenerbahçe (5 puan), 3. Galatasaray (5 puan) olur.

Ha, Başakşehir, Kasımpaşa’ya takılırsa Fenerbahçe bu kez ikili averajla ipi göğüsleyen olur. Ancak, son hafta Galatasaray İzmirli renktaşından bir puanı alıp 73 yapması halinde bu hesaplara gerek kalmaz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar