Recep Ali Aksoylu

Recep Ali Aksoylu


Krediler 3 ay ötelendi, peki Çek'ler ne olacak?

08 Nisan 2020 - 04:16

Haberde;

“Yeni tip corona virüsün ekonomiye ve vatandaşlara etkisini bertaraf etmek için açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi, işverenden esnafa, çalışandan emekliye kadar pek çok kesim için önlemler içeriyor. Buna göre; işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan eden esnaf ve sanatkarların Halkbank'a olan kredi borçlarının, nisan, mayıs ve haziran anapara ve faiz ödemeleri 3 ay faizsiz olarak ertelendi” diyor.

Lafta kalmayacağını varsayarak yürekten teşekkür ediyoruz. Pandemi nedeniyle işine ara veren, duraklayan, geliri duran veya azalan işyerleri için Anzer Balı gibi ilaç.

Ama diğer vatandaşta soruyor.

-“Bankadan kredi kullanmayıp, ileriki vadeli çeklerle tedarikte bulunan corona nedeniyle işleri duran firmalar ne yapacak?”

Yerinde bir soru.

Adalet, hak hukuk diyoruz ya. Onlara niye bu hak tanınıyor demiyor, biz de mağduruz, biz de satış yapamıyoruz, ama giderleri ödemek durumunda kalıyoruz.

Basit ifadeyle kredi borcu ile ileriki vadeli çek arasında özde fark yok.

Birinde bankadan borç alarak faaliyetini sürdürüyorsun, diğerinde kişisel ya da kurumsal itibarına (kredibilitene) bağlı olarak kıymetli evrak üzerinde ilerde ödeyeceğini taahhüt ederek tedariki gerçekleştiriyorsun.

İkisinin de ileride senin tarafından ödenme tarihleri belli.

Ama kendi öz kaynağı var veya itibari olduğundan banka maliyeti üstlenmeden çek ile tedarikini yapmışken aynı nedenden ötürü işleri, mali dengesi bozulan esnaf ve sanatkarın da desteklenmesi gerekemez mi!

Diyeceksiniz ki!

Düzenli vergisini, sigortasını birileri öderken 3-5 senede bir vergi ve sigortasını ödemeyenlere af veya ödemede kolaylık sağlanması adil mi!

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar