Recep Ali Aksoylu

Recep Ali Aksoylu


Prof. Dr. Dursun Engin'e açılan soruşturmanın ardından...

02 Temmuz 2020 - 23:57

NAFİA MÜDÜRÜMÜZ NECMİ ABİYİ DE NEVŞEHİR’E GÖNDERMİŞTİK!

Geçen seneden önceydi, Humruk’ta kayıkhanede balıkları afiyete erdirmek için beklerken laflıyoruz Sevgili Fikret Arifoğlu ile.

Fikret Arifoğlu, sayıları ancak iki düzineyi bulabilecek Rize’nin gerçek entelektüellerindendir. Üzerinde durmaya değer farklı tahlilleri, yorumları vardır. O akşamın kaçınılmaz mevzularından biri de bizim Rize’de “üretmeyenlerce üretenlere kıyımdı”. Nasıl bir mekanizma çalışıyorsa neredeyse vaatler dışında halka inmeyen otorite, birileri iyi bir şey yapmaya yada ortaya bir şeyler yapmak için irade koymaya başladığında sessiz ve derinden satırı (çay orağı mi demeliydim) vuruyor.

Humruk’tan komşumuz, idol ağabeylerimizden Necmettin Kara Rize Nafia Müdürü idi bir zamanlar. İdolümüzdü; zira eğitimli, mahallede küçükle büyükle fevkalade iletişime sahip, o yıllara göre harika giyiniyor, iyi bir makamda ve başarıyla görevini sürdürdüğü, takdir edildiğini duyuyoruz ve İslampaşa Emniyetspor’da futbol oynuyor.

Fikret Arifoğlu, mektep arkadaşı Necmettin Kara’ya karlı bir günde makamında ziyarette iken bir telefon görüşmesine şahit olur. Arayan Kalkandere Kaymakamıdır.

İlçenin yollarının acil açılması için gerekli iş makinelerini ister. Necmettin Kara, tüm Rize genelinde karla mücadele için etkin mücadele ettiklerini, Kalkandere ilçe yolunu da açmak için aşağıdan yukarıya iş makinelerinin çalıştığını, birkaç saate Kalkandere İlçe Merkezinde de varabileceklerini izah eder. Sayın Kaymakam derhal ilçeye bekliyorum diye gürleyince olumlu yanıt alamaz.

Yanıt Ankara’dan gelir. Gelir ama Necmettin abiye gelir. Bizim etkili, çoğumuzun toz kondurmadığı değerlerimizden biri aramıştır Ankara’yı.

Necmettin Kara, artık Rize YSE değil, Nevşehir YSE Müdürüdür. Sürgün edilmiştir. Memleketin her yerinde hizmet kutsaldır der ve bu kez orada, Nevşehir’de başarılı hizmetleri ile yılın bürokratı seçilir.

Elbette dünden beri Rize’de infiale yol açacak denli gündem olan değerli hekim, değerli insan, başarılı, üretken yönetici Prof. Dr. Engin Dursun Hocamızın maruz kaldığı durum ile daha iyi örtüşen farklı örnekler çok ama benim aklıma ilk bu geldi. Hem de tarihe not düşeyim istedim.

Prof. Dr. Engin Dursun, KBB hekimi, RTEÜ, Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı. Babası Dr. Kemal Dursun’da Rize’ye hizmet veren, iz bırakan hekimlerdendi. Engin Dursun’da hekimliği yanında bölge insanı ile olan pozitif diyaloğu, yaklaşımları ile çoktan iz bırakan hekimler arasında yerini almış durumda. Bu yüzden de Başhekimliğin kendisi hakkında açtırmış olduğu idari soruşturmaya sosyal medyadan takip edebildiğim kadarıyla iktidar partilisi de, muhalefet partilileri de tepki veriyor, hocaya sahip çıkıyor. Hoca siyaset üstü duruşuyla, tutum ve davranışlarıyla Rizelinin gönlünde o kadar güzel yer edinmiş ki, Rize’de üretenlere, başarılarıyla öne çıkanlara dur denmesine ilk kez böylesine tepki veriliyor.

Rize’de ürettikleriyle öne çıkanın mutlaka mükafatlandırılacağı her daim söylenir. Prof. Dr. Engin Dursun RTEÜ Eğitim Araştırma Hastanesi'nin birinci katında ki KBB biriminin sağlık koşullarına ve de hizmet vermeye hiç de uygun olmayan kullanım alanları yerine hayır sever vatandaşların maddi desteklerini sağlayarak hastanenin 4. Katında vatandaşın ifadesiyle 5 yıldızlı otel mertebesinde ve yüksek teknik donanımlı KBB Servisini bölge insanının hizmetine sunarak, takdirleri toplamıştı.

Makama atanmasına emek verdiği Sayın Başhekimle olan bir telefon diyaloğundan hareketle soruşturmaya maruz kaldığı belirtilen Dursun Engin Hocaya, RTEÜ eski dekanı Prof. Dr. Şaban Şimşek döneminde makamı “dingo” olarak görenlere suç isnat edemeyen yönetimin emsalden hareketle muhtemelen bir yaptırımı olamayacak ama süreç hafızlarda hiç de iyi anımsanmayacak.

Dursun Engin, her şeyden önce hekimdir. Mesleki olarak profesörlük payesine sahiptir; Rize’de, Trabzon’da, Türkiye’nin her hangi bir ilinde, hatta yurt dışında mesleğini icra edebilme olanağına sahiptir. Nasılsa servisi modernize ettik, alttan Doçentlerde yetiştirdi, KBB Dursun Engin, siz de olur zihniyetine ancak bulunduğu makamı dolduramayan, liyakatsiz, kompleksli yönetici modellerinde rastlanabilir. Dursun Engin kadar halka inemediklerinden gidişleri sessiz, ancak eksiklikleri çok hissedilen çok akademisyeni, hekimi, değeri kaybetti bundan önce Rize. Velhasil bu kez de kaybeden Prof. Dr. Dursun Engin değil, yine Rize, Rizeli olur.

Madem “karamanın koyunu….“ atasözünü hepimiz biliyoruz. Sonra ortaya çıkacak sonuçlara vahlanmamak için gücü elinde bulunduranlarımıza Rize adına vicdan muhasebesi yapmaya, büyük düşünmeye davet edelim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum