Samsun'dan Sarp'a Hızlı Tren hattı Bölgenin ihtiyacıdır
Recep Ali Aksoylu

Recep Ali Aksoylu

Samsun'dan Sarp'a Hızlı Tren hattı Bölgenin ihtiyacıdır

Sadece Rize değil, son dönemlerde Samsun, Ordu gibi Karadeniz illerinin de medyalarında en çok dillendirilen konuların başında Samsun’dan Sarp’a Hızlı Tren Hattı Projesi geliyor. Sosyal medyada aksı görüşler beyan ediliyor olsa da kişisel olarak ben de bu güzergahta demiryolu ulaşımının elzem olduğuna inanıyor ve 2019 programına alınması için yerel yönetimlerimizin harekete geçmesini bekliyorum.

Karadeniz sahilini boydan boya kat eden duble yolumuz bin bir güçlükle gecikerek tamamlandı tamamlanmasına da daha şimdiden özellikle yaz döneminde yetersiz kaldığına şahit olmaktayız. Trabzon havalimanından sonra Rize Pazar Havalimanı da birkaç yıla hizmete alınacak ama yine de bölgenin alternatif ulaşıma gereksinimi bulunmaktadır. Birincisi yaz dönemi uçak fiyatları 300- 400 lira gibi çok yüksek bedellere çıkmakta, yine de yer bulunamamaktadır. Demek ki ulaşım konusunda ek çözümlere gereksinim vardır. Elbette tren, uçağın direk alternatifi değil ve de Pazar Havalimanı açıldığında havayolu kapasitesinde rahatlama olacağı düşünülebilir. Düşünülebilir ama başta Ayder Kış Sporları Merkezi ve diğer gelişecek pazarlar nedeniyle Pazar Havalimanı da full kapasite çalışacaktır.

Raylı ulaşım lüks değil, yük ve insan taşımacılığı açısından gereklidir. Sahili boydan boya kat eden duble karayolumuza yer yer ek şeritler ilave dilmesi, alternatif yollar üretilmesi gündeme alınabiliyorsa pekala trenle ulaşımda programa alınabilir.

Samsun’san Sarp’a tren hattını zorunlu ulaşıma olacak katkısından çok turizme olacak etkisi nedeniyle de önemsiyorum. Sadece hızla toprağımıza, Rize’deki evimize varmak için değil, hatta yüksek hız yerine ortalama hızda tesis edilerek Karadeniz kıyılarının, kıyıya yakın güzergahının güzelliklerini de yaşayarak memlekete gitmek, dostlarımızı da beraberimizde keyifle götürmek için "tren" hattı gereklidir, 2019’un programına alınması için gerekli kamuoyu oluşturulmalıdır diyorum.

Samsun – Sarp Demiryolu Hattı sadece biz Doğu Karadenizliler değil, alternatif turizm ve doğaseverler içinde tercih edilecektir. İhalesi yapılan Erzincan Trabzon gibi ileride benzeri tarzda sahili iç kısımlara bağlayacak hatlarla da entegre olabilecektir.

Söz söz, Rize şehir içi içinde Çiftekavak’’tan Gündoğdu’ya raylı sistem elzemdir. İdeal çözümdür.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hasan
    11 ay önce
    Bence yapılması şart olan bir demiryolu. Çok sayıda tünel gerekeceği için yatırım bedeli oldukça yüksek olacak. Ancak hava taşımacılığında olduğu gibi, demiryollarında da özel sektörün yolcu ve kargo taşımacılığı yapabilmesine olanak sağlanırsa karlı bir hat olabilir.

Son Yazılar