Şafak vakti yaklaşıyor
Rıdvan Saka

Rıdvan Saka

Makam-ı Kelam

Şafak vakti yaklaşıyor

Seçime dair yazı yazmayacaktım. Ama ısrarlara ve sorulara daha fazla dayanamadım.

Seçim diyorlar. 'Seçin!' diyorlar... Ben seçemiyorum. Havada fazla sis var, kim kiminle seçemiyorum. Seçtiklerim de var elbet. Mesela birinin adı Millet! Ad ile olsaydı seçim, seçmek kolay olurdu. Ama ne demişler: 'Oy vermek bir şeyleri değiştirseydi oy verdirtmezlerdi!'

E ne yapacağız o zaman? Boş atsan olmuyor, dolu atsan dolmuyor! İşte bu kötü senaryo! Asıl olan ne mi?

Beni takip edenler bilirler. Bir Milli Üst Akıl der dururum! Şimdi bazılarının zoruna gidecek ama yine o aklın ürünü bunlar: Milli Üst Aklın!

Önceki yazılarımızda da sık sık bahsetmiştik. Milli Üst Akıl ülkemizi bambaşka yerlere taşıyor diye.

Şimdi bu adı 'Millet' olanlardan başlayalım: Ne demiştik SP iyiye gitmiyor, ama İyi'ye kayacak! Oldu da! SP ile İyi Parti bir araya  geldi. CHP'yi beklemiyordum o da tuzu biberi oldu.

Yarım asırlık davayı CHP'ye değnek yapanlar, koalisyonla seçim ittifakını ayıramayanlar,ülkeyi yönetmeye talip olmuşlar! Tıpkı partisine dahi Genel Başkan olamayanların ülkede başkanlığa talip olması gibi!

Sn. İnce'nin, ince hesaplara kurban giderek CHP'de başkan adayı olacağını ve muhalif liderliğinin sonlandırılmak isteneceğini yazmıştık.(Sosyal medyada) Ancak kim bilir belki de hesap yapanlar hesaba uğrarlar, bakarsınız bu seçim sn. İnce'ye Genel Başkanlık yolunu açar.

Potansiyel güzel. Güzel de vaat yok! Takmışlar saraya, yatırımlara! Bir de tutturmuşlar bir türkü; 'Parlamenter sisteme geri döneceğiz' diye!

Bu maya tutmaz! Milli Üst Aklın en büyük projelerinden biri olan başkanlık sistemine karşı duruyorsan, operasyona uğradın demektir!

Ne yapıyor Türk Milli Üst Aklı? Önce CHP'yi dün 'İrticacı' dedikleriyle bir araya getirip CHP'ye sıktı; sonra da kendilerine İslamcı değil Müslüman diyenleri,CHP'yle yan yana getirip devşirilmiş halleriyle zaten iyice koptukları dava anlayışlarını onlardan tamamen aldı!

Hep olduğu gibi kilitlenen sistem Devlet Bahçeli'yle çözüldü ancak Bahçeli eliyle Erdoğan'ın getirildiği nokta AKP'nin kimyasına ters geldi. Önce Referandumda sınıfta kaldı AKP teşkilatları şimdi de Başkanlık seçimlerinde sınıfta kalıyor.Tabiri caizse millet gözünde 'Mimlenmişler' hâlâ listelerde. Sn. Cumhurbaşkanımızın tabiriyle 'Ömer'ler ise liste sonlarında ya var, ya yok!

Seçimde çalışmaya gelince; AKP teşkilatları 'Erdoğan var nasılsa kazanırız' rehavetinde hâlâ.Referandumdan ders almamış görünüyorlar ki muhalefeti küçümsüyorlar. Üstelik birleştirilen ve büyütülen muhalefeti.

Hâl böyleyken, 'Başkanlıkta oyumuz Erdoğan'a genel seçimlerde MHP'ye' diyen seçmen sayısı artmaya başladı. Sn. Cumhurbaşkanı bunu hissetmiş olmalı ki meydanlarda şahsından ziyade partisine oy istiyor. Ve Sn. Bahçeli: 'AKP içerisinde MHP'ye oy vermeyin diyerek ittifak ruhunu bozmaya çalışanlar var' derken partisinin AKP'den devşirdiği oyların farkındalığına işaret ediyordu.

Demem o ki AKP seçmeni de bir yerlere kaydırılıyor. Erdoğan'la devam, AKP'ye tamam der gibi. Yine önceki yazılarımızdan hatırlayacaksınız Milli Üst Aklın, AKP'nin temizlenemeyeceği düşüncesiyle ve aslında daha derin bir düşünceyle Erdoğan'ı AKP'yi feshe zorlamasından bahsetmiştik. Sanırım bu örneği de o tarafa yazmak gerek.

'AKP'den daha İslamcı bir partinin İngilizler tarafından şişirilip iktidara hazırlanacağı' açıklaması yapan bazı araştırmacılarımızdan sonra, ittifaklara bakacak olursak şişirme doğru; ancak taban operasyonu hesaba katılmamış belli ki. Anlayacağınız Türk Milli Üst Aklı, İngiliz temelli siyasete ilk golünü attı!( 'Üst Akıl Oyunları: Şah-Mat' başlıklı yazımızda bahsettiğimiz gibi)

Ufukta 2. tura kalması muhtemel bir Başkanlık  seçimi görünüyor; hele ki AKP'nin en kritik ve en son seçimi olmasına rağmen yaptığı hafif vaatlere bakacak olursak.

Ancak 2. turda bile olsa, bazıları isteseler de istemeseler de Türk Milli Üst Aklının Amik Ovası'na uzanacak olan bu sistemi kurulacaktır! Sonrası da ehven-i şer'lerden, doğruya yakın yanlışlardan kurtulmanın şafağı olacaktır!

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar