Reklamı Geç
Turgay Ayhan

Turgay Ayhan

Söylemeden Geçemeyeceğim

Aklınız başınıza şimdi mi geldi?

24 Ekim 2019 - 17:21

Bugün MKE Ankaragücü maçı öncesinde Başkan Hasan Kartal ve yöneticilerin, sporcularla ve Teknik Heyetle vermiş olduğu kahvaltıyı, birlik ve beraberlik mesajını izlemiş olduk resmi sayfanın paylaştığı video ile.

Başkan Kartal, soyunma odasına girememenin üzüntüsünü dile getirirken, “Birimiz hepimiz için olmamız lazım” mesajı verdi. “Hatasız insan olmaz” diyen Başkan Kartal, kendi hatasını da anlamış olacak ki, geç kalınmış bir organizasyona imza attı.

İlk dört haftada 8 puan toplanırken her şey güllük gülistanlıktı ancak son 4 haftada tek puan dahi alınamayınca Başkan ve Yönetim ayağı kabuğuna çekilip adeta İsmail Hocayı yem yaptılar.

Başarılı sonuçlarla kameraların önünden eksik olmayanlar, kötü sonuçlar alındıkça bırakın kameraların önüne çıkmayı, sus-pus oldular. Ne Başkan konuştu, ne Sportif Direktör, ne Basın Sözcüsü İsmail Hocayı sahiplenir bir tavır takınmadılar.

Yerel basında, sosyal medyada, televizyonlarda Hoca günah keçisi ilan edilirken seyirci kalındı. Transferler sadece hocanın üstüne yıkıldı, kadro eleştirilirken ne sportif direktör, ne Başkan tek kelam etmeyi yeğlemedi ve İsmail Hoca yalnız ve sahipsiz bir görüntü çizdi.

8 yıl İstanbul’da yaşadım. Oradayken çok duyduğum bir cümle vardı. "Rizeli Rizeliye gurbette sahip çıkmaz" diye. Ama siz bırakın gurbeti, kendi hocanıza memleketinde bile sahip çıkmadınız.

Basın, taraftar kötü sonuçlardan dolayı birine yüklenmeyi tercih edebilir ve bu genelde hoca olur ama Başkanın, yönetimin işi o dillerden düşürmedikleri “Birlik-Beraberlik” mesajını daima vermektir.

Metin Kalkavan, aylarca hocası Hikmet Karaman’a sahip çıktı. O dönem Hasan Kartal telefonla katıldığı programda Kalkavan’ı yerden yere vurup Hikmet Karaman sevdasını eleştirmişti. Kalkavan Hocasına sahip çıkan bir Başkan modeli çizmişti, peki şimdi Kartal nasıl bir model çiziyor? Bana göre Hocasının yem olmasına izin veren bir Başkan modeli çiziyor.

Bugünkü kahvaltıda üçlü bir kare verildi. Yılmaz Bal, Başkan Kartal ve İsmail Hoca… Aylarca Hoca ile Yılmaz Bal arasında gerginlik olduğu yazıldı, çizildi. Bu iddialara karşı bu kare çok daha önce verilmeliydi. İçerde yaşanan sıkıntılar dışarıya yansıtılmamalıydı ama olmadı. İlla birilerinin kulağı mı çekilmesi gerekiyordu?

Efendim Yılmaz Bal, “ben hocanın açıklamalarını okumam, idmanını izlemem” diyormuş. Başkan Kartal haftalardır ortalarda görünmediği için hata yaptı. Yılmaz Bal, Sportif Direktör koltuğunda otururken ne transferleri ne de hocasını sahiplenmediği için hata yaptı. Eğer bugün bir sorumlu arıyorsak, önce “Balık baştan kokar” misali yukarıdakilerin hatalarına göz atmamız gerekiyor.

MKE Akaragücü maçı evet bu takım için bence de bir dönüm noktası olacaktır ama sadece Hoca için değil, Başkan ve Yöneticiler için de bir dönüm noktası olmalıdır. Geçen sezon Okan Hoca bu takımı 7. Haftada 3 puanla almıştı ve  ilk devre 12 puanla tamamlanmıştı. Yani Okan Hoca 11 haftada 9 puan toplamıştı. Şimdi 8 haftada 8 puan toplanmış ama 5. Haftadan itibaren Hocaya yüklenilmesi yanlıştır.

Ama bunda da en büyük hata dediğim gibi Başkan ve Yöneticilerdedir, geçen sezon böyle bir ortamda bile “Birlik-Beraberlik” mesajlarını eksik etmeyen yöneticiler, bu sezon 4. Haftadan itibaren sus-pus oldular. Haliyle samimiyetlerini de kaybettiler. Yine geçen sezon aynı dönemde televizyondan eleştiri üstüne eleştiri yapanlar şimdi yönetici olunca eleştirdikleri duruma soktular kendilerini.

“Hatasız kul olmaz” misali, evet herkes hata yapabilir ama önemli olan hatalardan ders çıkarıp bunları düzeltmektir. Ve ben Rizeliyim. Rize milliyetçisiyim. Bu yüzden başka hocalara haftalarca, aylarca sabır göstermişken, kendi hemşehrimize biraz daha sabretmeyi yeğliyorum. Ankaragücü maçı alındıktan sonra bu takımın devre arasına kadar 20 puan barajını yakalayacağına da inanıyorum. Dilerim zaman beni haksız çıkarmaz.

Düşüncede güzel uygulamada yanlış

Son olarak değinmek istediğim bir konu da Çaykur Rizespor U15 antrenörümüz Hakan Tüfekçi’nin 11 yaşındaki Kalp Nakli bekleyen kızı Esila ile ilgilidir.

Esila yaklaşık 1 yıldır Ankara’da tedavi görüyor ve maalesef kalbi yüzde 25 oranında çalıştığı için kalp nakli bekliyor.

Esilamız önceki akşam Rize’ye geldi ve yöneticiler Serkan Karavin, Serdat Abanoz eşliğinde Rize meydanında, taraftarların hoş geldin tezahürat ve meşaleleri altında yürüdü.

Belki çok güzel bir davranış olarak göründü herkese ama bana tam tersine duyarsızca bir davranış olarak geldi. Zaten yüzde 25 oranında kalbi çalışan, ağzında koruyucu maskesi olmadan bu genç kızımızı o meşale dumanlarına maruz bırakarak zar zor yürütmek bana göre o yöneticilerin duyarsızlığıdır.

Böyle bir organizasyon Esila’nın evinin önünde, o dinlenirken de yapılabilir ve yine o kızımızın mutlu olması sağlanabilirdi. Böyle hassas bir rahatsızlığı olan kızımız için dikkatsizce davranmak hoş değil. O yöneticilerin de bunu öngörmeleri gerekirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum