Altyapı ne zaman uçacak?
Turgay Ayhan

Turgay Ayhan

Söylemeden Geçemeyeceğim
  • Instagram

Altyapı ne zaman uçacak?

Yıllardır üvey evlat konumunda olup bir türlü işlerin yoluna girmediği Çaykur Rizespor altyapısına geçtiğimiz sezondan itibaren bir hareketlilik gelmiş, özellikle Başkan Hasan Kemal Yardımcı’nın bu konuya ciddi şekilde eğildiğini gördük.

Futbolcu yetiştirme anlamında Altınordu Futbol Kulübü modelinin alınmasından yeni altyapı tesisi için ilk kazmanın vurulmasına kadar güzel görünen işler olsa da, altyapı sorunlarının, eksiklerinin bitmediğini de söylemek gerekiyor.

Kadro değişimindeki süreç için yorum yapmak henüz erken ve bu konuda biraz daha takip gerekiyor, ancak bazı önemli noktaları da şimdiden vurgulamakta yarar var.

Eskiden A Takım kafilesi uçakla deplasmanlara giderken altyapı grupları ise otobüslerle aynı deplasmanlara gitmek durumunda kalıyordu. Yaptığımız eleştiriler sonunda altyapı grupları da uçakla uzak deplasmanlara gitmeye başlamıştı. Ta ki geçen yıla kadar. Geçen sezon takımın 1. Ligde olması, maliyet açısından altyapının otobüsle seyahat etmesini makul gösterebilirdi ancak artık Süper Ligdeyiz. Bir galibiyetin bile 2,6 Milyon TL olduğu bir ortamda, üstten kısıp alta daha fazla aktarmak gerektiğini düşünüyorum.

A takım İstanbul’a, Antalya’ya uçakla gidecek ama aynı gün, aynı şehirde maçı olan U21 takımı otobüsle deplasmana gidecek. U19 ekibi de aynı yollardan geçecek. Yakında U17, U16, U15 ve U14 takımlarının da ligleri başlayacak. Üstelik bu gençlerin okulları da var. Deplasman yollarında heba etmeyelim.

TFF bildiğim kadarıyla altyapının konaklama ve yol masraflarının belli bir bölümünü karşılıyor. Daha önce THY ile yapılan sponsorluk anlaşmasında belli bir miktar ücretsiz bilet vardı. En kısa zamanda bu anlaşmaların yenilenip, altyapının uzak deplasmanlardaki otobüs eziyetinden kurtulmasını diliyoruz.

Bu nasıl pilot takım?

Malum sezon başı Pazarspor ile pilot takım anlaşması yapılmıştı ve bu anlaşma kapsamında Pazar ekibinin Erzurum kampı masrafları Rizespor tarafından karşılanmış, kulüp şoförü ve otobüsü bile bu süreçte Pazarspor için tahsis edilmişti. Anlaşma malzeme yardımını bile kapsarken 5 Rizespor altyapı futbolcusu da sezon sonuna kadar Pazarspor’a kiralanmıştı. Üstelik bu futbolcuların sezon boyunca alacağı para da yine Rizespor kasasından çıkacaktı.

Bu futbolcularla sezon başlamadan oturup konuşuldu. Hatta fiyat anlaşması yapılıp 24 bin peşin gerisi maç başı olmak üzere 75 bin TL’ye de anlaşıldı. Fotoğraflar çekilip Pazarspor’un resmi sitesinden transfer haberi olarak da paylaşıldı. Pazar ekibi hem Rize’de, hem Erzurum’da yaptığı kamplarla yeni sezon hazırlıklarını tamamlarken her iki kampta da günlerce ter döken kiralık isimlerden Berat Delihasan ve Muhammet Çelik, transfer döneminin bitimine 4 gün kala takımdan gönderildi.

Şimdi sormak gerekiyor, bu nasıl pilot takımdır diye…

Bu kadar destek olacaksın, Pazarspor’a maliyet olmasın diye kendi futbolcunun bile ücretini sen ödeyeceksin ama “Al bu isimleri sezon sonuna kadar yetiştir” diyemeyecek, futbolcularını “pilot takımımız” dediğin kulüpte tutamayacaksın.

Bu iki isim Rizespor’da bu sezonu geçirecekler. Ancak Pazarspor yönetiminin burada yaptığı doğru bir davranış değil. Pilot takım mantığına sığmaz. Zaten bu gençler Rizespor altyapısında doğru düzgün eğitimlerden geçip gelişim sürecine tabii tutulmamış. Hasbelkader profesyonel olmuşlar ama A Takım teknik direktörlerinden de yararlanamamışlar.

Rize’nin evlatları diye gelişim sağlasınlar, profesyonel lig havasını alsınlar, ilerde Rizespor’a ve Rize futbolcuna faydalı olurlar düşüncesiyle bir adım atılıyor ama karşı karşıya kaldıkları duruma bakın.

Ben bu davranışı etik bulmadım. Çaykur Rizespor yönetiminin Pazarspor ile pilot takım sevdasından vazgeçmesini daha hayırlı buluyorum. İlla bir pilot takım olacaksa BAL Liginden bir takım tercih edilip 3. Lige çıkması noktasında destek olunsun daha hayırlı olur.

NOT: Öte yandan Pazarspor Kulüp Başkanı Hasan Yangın, konuyla ilgili bana dönüş yaparak bilgilendirmede bulundu. Yangın, alınan bu kararın Rizespor yöneticileriyle istişare yapılarak alındığını ve futbolcuların Pazarspor'da kadro şansı bulamayacaklarını düşündükleri ve onların oynayabilmelerine fırsat tanıyabilmek adına gönderdiklerini söyledi. Başka bir takımda ya da en azından U21'de oynayarak sezonu boş geçirmeyeceklerini iletti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar