Derdiniz saha değil
Turgay Ayhan

Turgay Ayhan

Çıbanbaşı
  • Instagram

Derdiniz saha değil

Rize’de özellikle AK Partili siyasetçiler seçim dönemlerinde oy isterken birkaç kez daha düşünmeleri lazım; “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın varlığında Rize için ne yaptık?” ve “Bundan sonra daha neler yapabiliriz?” diye…

Özellikle Rize Milletvekillerinin birçok alanda sınıfta kaldığını söylemek isterim ama bugünkü yazımız Rize’deki amatör futbol kulüplerinin sahasının olmayışı olduğu için, o konuları başka bir yazıda ele almayı tercih ediyorum.

Malum gazetemiz sayfalarına da taşıdık ve yaklaşık 5 yıldır da bu konuyla ilgili onlarca haber yaptım. Eski Atatürk Stadının yanındaki ve Rize Amatör Futbol Kulüplerine hizmet veren Ekrem Orhon Stadının yıkılışından bu yana tam 5 yıl geride kaldı.

O dönemleri çok iyi hatırlarım. Günde 3 tane futbol müsabakası oynanır, akşamları aynı anda 4 takım idman yapar ve yöneticiler, bu sahanın merkeze yeterli gelmediğinden dem vurup, siyasilerden ikinci bir sahanın sözünü almayı hayal ederlerdi. Ama ne olduysa Gençlik Merkezi projesi ortaya çıkınca, Rize amatörü, “Yenisi yapılmadan eskisi yıkılmayacak” sözleri verilmesine rağmen, ikinci bir saha beklerken eldeki tek sahadan da oldu.

Yok İtfaiye Müdürlüğü yanındaki alan, yok Rize Limanı yanı derken 5 yıldır Rize amatörü oyalandıkça oyalandı. Nerede yapılmaya kalkılsa mahkeme engeliyle karşılaştı. Bu engeller aşıldı, bu kez de proje engelleriyle karşılaştı. Kısacası Rize amatörünü takan kimsenin olmadığı, özellikle siyasetçilerin de merkeze bir saha yapma noktasında önceliklerinin olmadığı ortaya çıktı. Çünkü böyle bir dertleri olsaydı, “Cumhurbaşkanının ilinde amatörün sahası yok, Türkiye’de il merkezinde sahası olmayan tek il Rize” gibi yakıştırmaları yaptırmazlardı. Üstelik artık bir de Spor Bakanımız var.

Herkes Rize’nin ilçelerindeki sahalardan dem vurur hale geldi. Tamam onlar var da, o sahalar ilçe takımlarının. Merkezde onlarca kulüp var, bu kulüplerin idmanlarını yapacakları yer olmayışı kimsenin umurunda değil. Amatör liglerin kalitesi düştü, futbolcu kalitesi düştü. Merkezden bu şartlarda futbolcu yetiştirilmesi nasıl bekleniyor anlamış değilim.

Siyasetçilere sorsan hepsinin bir bahanesi var. Ama 5 yıldır çözülemeyen bir konunun bahanesi olmaz. Sahilde her şey yapılabiliyor ama nedense saha olacağı zaman kırk türlü engel çıkıyor. Akyazı Stadı sahilde değil mi?, Karadeniz sahili boyunca kıyı şeridi üzerinde onlarca saha, spor tesisi yok mu?, Otel yok mu? Kafesi, restoranı, düğün salonu, dolmuş durağı var da, saha yapmaya gelince engel neden çıkıyor. Rize sahilinin en güzel yerini dolmuş durakları yapmaya göz yumanlar, “Caminin yanına futbol sahası yakışmaz” diyenlerdir. Ama o projenin içinde dolmuş durakları yoktu diye sorgulayan yok. Bu duraklar yapıldıysa asıl proje ne zaman bitecek diye soran yok.

Yazı uzamasın, kısacası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan beslenen Rizeli siyasetçiler, binlerce genci, on binlerce kişilik bir camiayı ilgilendiren, en önemlisi Rize’nin geleceğini, yeni neslini ilgilendiren bir konuda çözüm üretmemeyi tercih ettiler. Söz verip sözlerini tutmayanlara, işgüzarlık yapıp bu projeyi öteleyenlere bu camianın ahı vardır.

Son sözüm de amatördeki yöneticilere…

Oturdukları koltukları bu noktada dolduramayanlardan da Rize amatörüne fayda gelmez.

Siyasetçinin ağzının içine bakan, elindeki gücün farkında olmayıp sessiz kalanlar da bu sahanın 5 yıldır yapılmayışından sorumludur.

"Aman o üzülmesin, aman bu kızar" mantığıyla hareket edip, makamlarının, koltuklarının derdinde olmakla Rize amatörüne hizmet edilmiyor. Hele de göstermelik projelerle hiç edilmiyor.

Seneye 30 takım 1. Amatörde mücadele edecek. Senin doğru düzgün sahan olmadan, sporcular sahada ter döküp kulüplerden söz verilen paralarını dahi alamazken, 100 tane takımın olsa neye yarar?

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar