Kurumsallaşamıyoruz
Turgay Ayhan

Turgay Ayhan

Söylemeden Geçemeyeceğim
  • Instagram

Kurumsallaşamıyoruz

Ligin başlamasına artık sayılı günler kala Çaykur Rizesporumuzun asıl derdi transferler ve ekonomik durum olsa da yıllardır dem vurduğumuz kurumsallaşma üzerine birkaç cümle sarf etmek gerekiyor.

Kulübün Rize Sportif A.Ş.’ye devredildiği 2009’dan bu yana özellikle Metin Kalkavan yönetiminin en çok dem vurduğu konuların başında “Kurumsallaşma” ve “Mali disiplin” geliyordu. Mali disiplin konusunda yapılan hatalı transferler ve kulübe yüklenen ekonomik yük herkesin malumu. Peki kurumsallaşma anlamında ne kadar yol alabildik..?

Mesela her yıl dem vurduğumuz imzaların Rize’de atılması konusunda aşama kat edemiyoruz. Transferlerin gecikmesi falan derken imzalar önceden İstanbul’da atılırdı şimdi bir de Ankara ayağı eklendi. Benim düşüncem kulüp yönetim merkezinden uzakta bir yönetim birimi ya da şube benzeri bir birim olmamalı. Her adım bu kulüpte atılmalıdır.

Mesela kulübün resmi sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlara dikkat edilmelidir. Madem kurumsallıktan bahsediyoruz, paylaşımlar da kurumsal kimliğe uygun olmalıdır. Transferlerin geciktiği, taraftarların merakla transfer beklediği bir dönemde, tepki çekebilecek paylaşımlar yapılmamalıdır. Birkaç gün önce maalesef böyle bir durum yaşandı ve özellikle sosyal medya üzerinde taraftarların alay konusu olundu, tepkiler alındı.

Basına eşit mesafede durulmalıdır. Rizespor’u ulusala taşıyan ya da yerel gündeme oturtan ajans temsilcileri dışında spor yazan gazeteciler belli. Kulübün bir basın sözcüsü varsa açıklamalar o kişi üzerinden yapılmalıdır. Yöneticiler arası olduğu kişi ya da kişilere demeç vermek yerine basın toplantılarında, birkaç temsilcinin olduğu ortamlarda demeç vermelidir. Hoca çok fazla konuşmuyor diye bu kontenjanı her bir yönetici doldurmaya çalışmamalıdır. Kurumsallıktan bahsedeceksek her kafadan ayrı bir ses çıkmasının da önüne geçilmelidir.

Kulübün medya ayağı da sağlam olmalı. Rize ve Erzurum kamplarında özellikle fotoğraf anlamında basın memnun edildi. Birkaç cümle de olsa bilgiler verildi. Ama Slovenya kampı için paylaşımlar çok kısır kaldı. Sadece fotoğraf üzerinden haber üretemeyiz. En azından fotoğrafları destekleyecek bilgilerin paylaşılması lazım.

Ve forma lansmanı konusu… Rizespor taraftarının her yıl merakla beklediği konuların başında gelir yeni sezon formaları. Bugüne kadar birkaç kez İstanbul’da lansman yapıldı ama maalesef henüz Rize’de bir lansman gerçekleştirilmiş değil. Her yıla bir bahane bulunuyor ama bakalım bu yılın bahanesi ne olacak? Yeniden Süper Lige şampiyon olarak yükseldiğimiz bir sezonda yeni formalarımızı Rize’de, taraftarımıza güzel bir lansman ile tanıtamaz mıyız?

Bakalım bu konuda adım atılacak mı, bekleyip göreceğiz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar