YÖK'ten RTEÜ'nün 10 yeni bölümüne onay çıktı

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) bünyesinde 4 Lisans ve 6 Ön Lisans Programına 2019-2020 akademik yılında ilk defa öğrenci alınmasına onay verdi.

YÖK'ten RTEÜ'nün 10 yeni bölümüne onay çıktı
22 Mayıs 2019 - 22:16

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada RTEÜ'ye 2019-2020 Akademik Yılında 4 Lisans ve 6 Ön Lisans Programına toplamda 410 öğrencilik yeni bölümler için onay verildiği ifade edildi.

Böylece Hukuk Fakültesi, Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Bölümü, Ardeşen Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü, Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Elektronik Teknolojisi, Mobilya ve Dekorasyon, Makine, Resim ve Konstrüksiyon, Tekstil Teknolojisi, İklimlendirme ve Soğutma ile Gaz ve Tesisatı Teknolojisi Programlarına 2019-2020 akademik yılında öğrenci alınabilecek.

"Öğrenci alalım derdinde değliz"

Konuyla ilgili açıklama yapan RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman ilk defa öğrenci alacak olan bölümlerin hepsinin tercih edilen ve % 99 ile % 100 doluluk oranına sahip olduğunu ifade ederek, “Bizler ne olursa olsun bölüm açalım, öğrenci alalım derdinde değiliz. Amacımız Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ismini taşıyan Üniversitemizi tercih edilen nitelikli bir üniversite haline getirmektir.” dedi.

Hukuk Fakültesi'nin RTEÜ'nün gücüne güç katacak ve kalitesini artıracağını belirten Rektör KAaraman, “Hukuk Fakültesi hem bizim hem de şehrimiz için gerçekten çok önemli bir fakültedir. Yıllarca hem bizim hem de Rizeli hemşehrilerimizin hayalini çektiği bir fakülte idi. Bize sürekli ne zaman açılacağını soruyorlardı. Allah’a şükürler olsun ki bizlere bu sene öğrenci almayı nasip etti.” diye konuştu.

"8 öğretim üyesiyle 1. sınıfa başlayacağız"

Hukuk Fakültesinin 2012 yılında açıldığını hatırlatan Rektör Karaman, “Kuruluşundan itibaren 7 yıl gibi bir zaman geçmesine rağmen bu güne kadar fakülteye öğrenci alma noktasında acele etmedik. Çünkü amacımız hem eğitim öğretim binası, derslikleri, amfileri ile fiziki alt yapısı güçlü, hem de akademik kadrosu güçlü bir Hukuk Fakültesi kurmaktı. Bunun için de bir yandan eğitim öğretim binasını hazır hale getirirken, bir yandan da akademik kadroyu kurmak ile uğraştık. Şu anda Hukuk Fakültemizde 30 tane Araştırma Görevlisi vardır. Bunlar ülkemizin değişik Hukuk Fakültelerinde lisansüstü çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu Araştırma Görevlilerinin 16 tanesi Doktora, 14 tanesi de Yüksek Lisans Yapıyorlar. Doktora aşamasında olanların bir kısmı 2019 yılında Doktoralarını bitirecekler ve öğretim üyesi olarak aramıza katılacaklar.

Hukuk Fakültemizde şu anda 4 öğretim üyesi vardır. 2 öğretim üyesinin de kadro ilanını yaptık, atama işlemleri devam ediyor. Bu sıra Doktoralarını bitirmekte olan 2 öğretim elemanımız daha var. Onları da yazın kadroya katacağız. Böylece eğitim öğretim başlarken 8 öğretim üyemiz olmuş olacak ve onlarla birinci sınıfa başlayacağız. Hukuk Fakültemizin eğitim öğretim binası da 2017 yılının sonunda tamamlandı. Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Adalet Meslek Yüksekokulu için ortak bina yaptık. Çünkü bunların ortak dersleri var.” dedi.

2019-2020 Eğitim Öğretim döneminde ilk defa öğrenci alacak bölümlerin kontenjan dağılımı şu şekildedir: Hukuk Bölümü 80, Biyomühendislik Bölümü 40, Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı 30, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü 40, Elektronik Teknolojisi Programı 40, Mobilya ve Dekorasyon Programı 30, Makine, Resim ve Konstrüksiyon Programı 40, Tekstil Teknolojisi Programı 30, İklimlendirme ve Soğutma Programı 40, Gaz ve Tesisatı Teknolojisi Programı 40, (Toplam 410)

YORUMLAR

  • 0 Yorum